LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video – Policia londineze prish festën e shqiptarëve, heq flamujt kombëtarë dhe ndalon muzikën

28 Nëntor 2023, 23:04, Aktualitet CNA

Video – Policia londineze prish festën e shqiptarëve, heq

Shqiptarë nga e gjithë bota kanë festuar këtë 28 nëntor Festën e Pavarësisë. Në disa qytete dhe shtete të botës janë zhvilluar parada nga shqiptarë.

Një paradë ishte planifikuar të mbahet edhe në Londër, por Festa e Pavarësisë u anullua.

Kjo ndodhi për shkak se Policia Metropolitane e Londrës nuk lejoi të bëheshin festime. Policia nuk lejoi as muzikën, as daullet dhe as fishekzjarret.

Shqiptarët që jetojnë në Londër denoncojnë për CNA se policia hoqi flamujt që ishin vendosur në makina.

Siç shihet edhe nga pamjet, forca të shumta të policisë metopolitani të Londrës kanë rrethuar shqiptarët dhe i kanë ndaluar ata.

Sipas denoncimit, në këtë aksion të autoriteteve londineze kanë qenë të angazhuar rreth 500 policë./ CNA

Lajmet e fundit nga