LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“KFOR dhe EULEX në bashkëpunim”/ Borrell: Do të vazhdojmë të sigurojmë stabilitet në Kosovë dhe në kufirin me Serbinë

28 Nëntor 2023, 18:08, Aktualitet CNA
“KFOR dhe EULEX në bashkëpunim”/ Borrell: Do të
Josep Borrell 

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell  as takimit me ministrat e Jashtëm të NATO-s ka dhënë një deklaratë për mediat.

Ai u shpreh se në sesion është folur dhe për Ballkanin Perëndimor.

Sipas tij Ballkani Perëndimor është shumë i rëndësishëm për Bashkimin Evropian. Gjithashtu ai u shpreh se do të vazhdojnë të sigurojnë stabilitet dhe siguri në Kosovë dhe në kufirin me Serbinë.

“Në këtë sesion ne folëm për Ballkanin Perëndimor. Ju e dini se sa i rëndësishëm është Ballkani Perëndimor për Bashkimin Evropian, shumë anëtarë të bllokut janë të angazhuar për stabilitet në këtë rajon dhe shumë shtete të këtij rajoni janë kandidate.

Stabiliteti i tyre, prosperiteti dhe përshtatja me politikën e jashtme është shumë e rëndësishme për ne. Më lejoni të theksoj rëndësinë e bashkëpunimit mes BE-së dhe NATO-s në veri të Kosovës. Misioni ynë i EULEX-it është i pozicionuar dhe ka një bashkëpunim të fortë me KFOR-in dhe po përballen me momente të vështira. Ne do të vazhdojmë të sigurojmë stabilitet dhe siguri në këtë pjesë të Kosovës dhe në kufirin me Serbinë”, ka thënë Borrell para gazetarët./ CNA

Lajmet e fundit nga