LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet e 14 Majit/Berisha: Raporti me mbi 600 faqe dëshmi, Rama shkelmoi parimet kushtetuese

4 Gusht 2023, 19:45, Aktualitet CNA

Zgjedhjet e 14 Majit/Berisha: Raporti me mbi 600 faqe dëshmi, Rama shkelmoi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbledhur Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike.

Gjatë fjalës së tij ai tregoi lidhur me raportin prej 600 faqesh ku do të shpërfaqen të gjitha shkeljet e bëra në zgjedhjet e 14 Majit.

Berisha u shpreh se këto ishin zgjedhjet më të pabarabartat në historinë e pluralizmit.

“Demokratët kanë bërë një punë të morë që kanë evidentuar problematikat e mëdha të farsës që kaloi. Një komision i ngritur nga Bylikbashi, e së bashku me ju kanë kryer një punë të pashembullt në 32 vite. Raporti shkon mbi 600 faqe dhe do të shpërndahet kudo në botë si dëshmi se zgjedhjet e 14 majit ishin farsa më e shëmtuar elekorale në historinë e  pluralizmit shqiptar. Ishin zgjdhejt ku armiku i egër i votës së lirë shqiptare shpalli publikisht kodin zgjedhor, asgjesoi çdo mbrojtje që ky kod u garanton pjesmarrësve në garën elektorale. Rama shkelmoi të gjitha parimet kushtetuese për zgjedhje të lira. Ishin zgjedhjet më të pabarabarta pasi PD, ndodhëse kandidoi me 61 kandidat nuk kishte emrin në fletën e votimit.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga