LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turistja italiane gjendet pas 12 orësh kërkimi, afër një shpelle në Karaburun

4 Gusht 2023, 17:39, Aktualitet CNA

Turistja italiane gjendet pas 12 orësh kërkimi, afër një

Një turiste italiane është gjetur, pas gati 12 orësh kërkime, afër një shpelle në Karaburun.

Ajo kishte mbetur aty, pasi kishte të pamundur lëvizjen për shkak se i kishin mbaruar uji dhe ushqimi.

Ka qenë një shtetas italian me të cilin, turistja e humbur po eksploronte zonën e Karaburunit, prej 3 ditësh, ai i cili ka njoftuar policinë për ngjarjen në fjalë.

Disa specialistë të zonave të mbrojtura dhe pjesëtarë të guidave turistike që njihnin zonën, në bazë të orientimit me hartë, nga turisti italian,kanë bërë të mundur gjetjen e shtetases italiane, në afërsi të vendit të quajtur “Qafa e Petrunës”.

Turistja italiane mori ndihmën e parë mjekësore dhe ndodhet jashtë rrezikur për jetën. Ata kanë falënderuar punonjësit e Policisë që u shkuan në ndihmë./CNA.al

Lajmet e fundit nga