LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja “Beleri”/ Reagon nënkryetari i Komisionit Evropian

3 Gusht 2023, 21:36, Aktualitet CNA

Çështja “Beleri”/ Reagon nënkryetari i Komisionit

Nënkryetari i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, është angazhuar për çështjen e kryebashkiakut të zgjedhur në Himarë, Fredi Belerit, i cili aktualisht ndodhet në burg.

Sipas disa mediave greke, Schinas i ka dërguar një letër komisionerit për Zgjerimin e BE-së, Oliver Varhelyi, në lidhje me këtë çështje.

Raportohet se nënkryetari i Komisionit Evropian i drejtohet Varhelyi duke thënë se Shqipëria, e cila kërkon hyrjen në BE, duhet të përballet me pasoja nëse kryebashkiaku i zgjedhur Fredi Beleri vazhdon të pengohet të marrë detyrën.

Ndër të tjera Schinas, në letrën e tij drejtuar Varhelyi, është shprehur se arrestimi i Belerit është një shkelje e procesit të rregullt ligjor dhe mund të interpretohet si një përpjekje për të frikësuar votuesit./CNA.al

Lajmet e fundit nga