LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tenderat e dyshimtë në ujësjellësa/ Zoto e Mertiri përfituan miliona euro

4 Gusht 2023, 19:11, Aktualitet CNA

Tenderat e dyshimtë në ujësjellësa/ Zoto e Mertiri

Faktet dhe provat e mbledhura nga SPAK po nxjerrin gjithnjë e më shumë në dritë të vërtetën e inceneratorëve. Klodian Zoto dhe Mirel Mertiri kanë përfituar miliona euro edhe nga tenderat e dyshimtë në ujësjellësa.

Teo Albe”,  ku administrator është Klodian Zoto, lidhi një kontratë prej 391 milionë lekësh, ose rreth 3,5 milionë euro me Ujësjellësin e Fierit për vendosjen e matësave për një periudhë gati 5 vjeçare.

Në këtë periudhë kreu i kësaj kompanie Zoto u punësua si këshilltar ligjor me kohë të pjesshme i drejtorit të ujësjellësit të Fierit, Salarjon Totaj njëkohësisht dhe burri i ministres Elisa Spiropali. 

Shoqëria “Teo Albe” është regjistruar në gusht të vitit 2010 në pronësi të kompanisë “Teotec Telecommunication and information commercial and industrial” rezulton bashkëaksionere në kompaninë Sportel, ku administrator është Klodian Zoto, dhe aksioner tjetër është kompania F.M.O e themeluar po nga Klodian Zoto.

Por kjo kontratë ku përfitohen tendera nga Zoto e Mertiri nuk është e vetmja.  Dhe në Bashkinë e Korçës dhe Beratit vërehet e njëjta “skemë”.

Mirel Mertiri dhe Gugalja iu futën punës për tenderin për matësat e ujësjellësit të Korçës dhe Beratit. Faktet dhe provat e mbledhura nga SPAK po nxjerrin gjithnjë e më shumë në dritë të vërtetën e inceneratorëve.  

Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri në bashkitë që drejtoheshin nga socialistët kanë pasur mundësi për përfitime tenderash dhe këtë e tregojnë dokumentet e SPAK.

Në ditët në vijim pritet të dalin dhe fakte e prova të reja./CNA.al

Lajmet e fundit nga