LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpëtohen 37 emigrantë/ Tentuan të kalonin në ujërat greke

15 Gusht 2023, 11:28, Aktualitet CNA

Shpëtohen 37 emigrantë/ Tentuan të kalonin në ujërat

37 emigrantë të paligjshëm, të cilët po udhëtonin me 3 gomone, janë shpëtuar nga rreziku.

Ata po tentonin të kalonin në ujërat greke.

Lajmin e bëri të ditur Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, përmes një postimi në rrjetet sociale, ku foli për tri operacionet SAR, ku u bë i mundur shpëtimi i emigrantëve.

"Gjatë natës së mbrëmshme anija 'Butrinti', pjesë e misionit 'Sea Guardian' në detin Egje, ka realizuar sërish me sukses tre operacione SAR.  

3 gomone me 37 emigrantë të paligjshëm janë shpëtuar nga rreziku, në tentativë për të kaluar në ujërat greke. Fatmirësisht të gjithë personat gëzojne shëndet të mirë. 

Kalimi i paligjshëm në detin Egje është një sfidë e madhe, jo vetëm për Aleancën e NATO-s, por edhe për vendet tranzit që duhet të përballojnë një fluks të vazhdueshëm të emigrantëve të paligjshëm.

Besimplotë, se vetëm përmes bashkëpunimit, mund të adresojmë këtë sfidë dhe të garantojmë jetën dhe sigurinë e të gjithë atyre që përfshihen në situata të tilla."/ CNA

Lajmet e fundit nga