LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Çështja McGonigal"/ The Times shpjegon lidhjet e ish- agjentit të FBI-së me Ramën dhe biznesmenin shqiptar

14 Gusht 2023, 22:29, Aktualitet CNA
“Çështja McGonigal"/ The Times shpjegon lidhjet e ish-
Foto ilustruese

The New York Times i ka kushtuar një artikull ish agjentit të FBI Charlie McGonigal i cili nesër del para gjykatës.

Në artikull tregohen dhe lidhjet që ka pasur McGonigal me biznesmenin shqiptar Agron Neza si dhe me kryeministrin Edi Rama.

Artikulli i plotë:

Në kohën kur arriti moshën e mesme, Charlie McGonigal po jetonte një jetë të rehatshme periferike.

Ai ishte martuar me dy fëmijë në një lagje të rregullt në Maryland pranë Capital Beltway. Ai stërviti kolegët e tij në një ekip softball zyre dhe shkonte në kishë të dielave. Në strofkën e tij, ai vari postera që festonin ekipet sportive nga vendlindja e tij Ohio; në zyrën e tij të shtëpisë, një tabelë sipër një dere shpallte në skenar të rrjedhshëm përkushtimin e tij ndaj punës së tij.

"Dua të falënderoj Zotin e Mirë," shkruhej, "që më bëri një agjent të FBI".

Por Charles Franklin McGonigal nuk ishte agjent i zakonshëm. Si shef i kundërzbulimit për Byronë Federale të Hetimeve në Nju Jork, ai u ngarkua me çrrënjosjen e përpjekjeve të huaja për të vjedhur sekretet jetike të sigurisë kombëtare dhe ekonomike në një nga qytetet më pjellore të botës për spiunazh.

Përveç imazhit të tij të jashtëm si një burrë i shëndetshëm dhe i përgjegjshëm, megjithatë, kishte një anë tjetër, më pak të dukshme për zotin McGonigal, thonë prokurorët federalë dhe ish-kolegët e tij. Ai zhvilloi takime me politikanë dhe biznesmenë të huaj dhe pranoi pagesa të paligjshme ndërsa bënte favore për bashkëpunëtorët , sipas padive federale të ngritura kundër tij në dy shtete në fillim të këtij viti.

Arrestimi i McGonigal, pjesërisht i bazuar në akuzat se ai kishte punuar për një oligark rus , erdhi në një kohë kur marrëdhëniet SHBA-Rusi kishin arritur pikën e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë, duke çuar në pyetje nëse një nga spiunët më të besuar të vendit gjahtarët ishin bërë vetë spiun. Por një vështrim nga afër në jetën dhe karrierën e zotit McGonigal zbulon një hark që duket se ka pak ose aspak të bëjë me spiunazhin dhe intrigat ndërkombëtare. Në vend të kësaj, duket se është një histori kryesisht amerikane për lakminë.

I qetë dhe politik ndërsa lundronte në një trajektore në rritje përmes burokracisë së FBI-së, ai ishte një njeri ndryshe me vartësit. Një ekspert i kundërzbulimit rus, ai foli publikisht për kërcënimet ndërkombëtare të sigurisë. Në të njëjtën kohë, thonë prokurorët, ai ishte privatisht duke u ballafaquar me oligarkun, Oleg V. Deripaska, i cili ishte i dukshëm në hetimin e këshilltarit special Robert S. Mueller III për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA.

Tani, McGonigal, 55 vjeç, duket se do të bëhet një nga agjentët më të lartë të FBI-së që është dënuar ndonjëherë për një krim . Ai është planifikuar të paraqitet në gjykatën federale në Nju Jork të martën për një pranim të mundshëm fajësie në rastin që përfshin  Deripaska dhe është në bisedime për të zgjidhur një aktakuzë të ngritur nga prokurorët federalë në Uashington. Derisa të finalizohet ndonjë marrëveshje, ajo ende mund të shpërbëhet dhe zoti McGonigal, i cili deri më tani është deklaruar i pafajshëm, mund të shkojë në gjyq.

Rasti ka ngritur pyetje shqetësuese në lidhje me aftësinë e FBI-së për të zbuluar korrupsionin brenda radhëve të saj.  Për më shumë se tre vjet, hetimi nuk ka prodhuar deri më tani asnjë provë se McGonigal u ka dhënë sekrete të sigurisë kombëtare rusëve ose dikujt tjetër, sipas zyrtarëve amerikanë që kërkuan anonimitetin për të diskutuar çështjet në vazhdim. Edhe pse zyrtarët thanë se McGonigal duket se ishte i përfshirë në korrupsion të thjeshtë, veprimet e tij habitën shumë njerëz në FBI, ku një parim thelbësor është shpuar në çdo agjent: "Kurrë mos e turpëroni byronë".

Drejtori i FBI-së, Christopher A. Wray, tha se akuzat demonstruan “gatishmërinë e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, duke përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t'i mbajtur ata njerëz përgjegjës. ”

Ajo që i tronditi më shumë ish-kolegët ishte guximi i McGonigal. Ai ishte sjellë në mënyra që me shumë gjasa e dinte se do ta kapnin. Në vitin 2020, dy vjet pas daljes në pension, ai foli në një panel për korrupsionin e Shërbimit Federal të Sigurisë, ose FSB, homologu i Rusisë me FBI-në, duke përfshirë pjesëmarrjen e agjentëve të saj në pastrimin e parave dhe veprimin si "kontraktorë privatë" për biznesmenët dhe kriminelët.

"Është bërë me të vërtetë një organizatë që është mashtrues, për mendimin tim, dhe është në urdhër të atyre që mund të paguajnë për shërbimet që ofrojnë," tha ai.

Deri në atë kohë, thanë prokurorët, McGonigal kishte pranuar tashmë para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare dhe kishte filluar të punonte me Deripaska.

Në periferi të Cleveland-it ku u rrit, një nga katër vëllezërit e motrat në një familje modeste, McGonigal shkoi me "Chuck", studioi arte marciale dhe i pëlqente të drejtonte makina të shpejta dhe të festonte fundjavat, sipas librit vjetor të shkollës së mesme.

Pasi u diplomua në Universitetin Shtetëror Kent dhe punoi për një kohë të shkurtër për Bankën Kombëtare të Kanadasë në qytetin e Nju Jorkut, McGonigal iu bashkua FBI-së së caktuar për hetimet për rrëzimin e fluturimit TWA 800 jashtë Long Island dhe sulmet e 11 shtatorit, ai gradualisht u ngjit radhët, duke mbikëqyrur përfundimisht një skuadër kundërspiunazhi në zyrën në terren të agjencisë në Uashington. 

McGonigal krenohej me shtetin e tij të lindjes, ai gjithashtu hodhi poshtë rrënjët e tij modeste, duke lënë shtetin Kent jashtë biografisë së tij zyrtare dhe duke theksuar diplomën e diplomuar që fitoi më vonë në Universitetin Johns Hopkins.

Gjatë gjithë kohës, ai kishte akses në disa nga informacionet më të ndjeshme dhe të rëndësishme të FBI-së, madje duke ndihmuar në udhëheqjen e hetimit në vitin 2012 për kompromisin e informatorëve të CIA-s në Kinë.

Në fillim të vitit 2016,  McGonigal drejtonte Seksionin e Koordinimit të Kundërzbulimit Kibernetik të Byrosë në Uashington, ku agjentët analizuan hakerimet ruse dhe kineze dhe aktivitete të tjera të inteligjencës së huaj.

Në atë pozicion të lartë, McGonigal u bë i vetëdijshëm për referimin fillestar penal që çoi në hetimin e njohur si Uragani Crossfire - një hetim nëse fushata presidenciale dhe bashkëpunëtorët e Donald J. Trump po koordinoheshin me Rusinë.

Atë tetor, drejtori i atëhershëm James B. Comey caktoi zotin McGonigal agjent special përgjegjës për kundërzbulimin në Nju Jork, duke mbikëqyrur qindra agjentë dhe staf mbështetës. Ishte një rikthim atje ku z. McGonigal kishte filluar, por në një rol shumë më të rëndësishëm.

Pavarësisht se kërkon kujdes, duket se McGonigal e kishte hedhur mënjanë jetën e tij.

Ai kishte lënë familjen e tij në Maryland dhe, menjëherë pasi u transferua në Nju Jork, filloi një lidhje me një grua që shoqërohej në qarqet e zbatimit të ligjit.

McGonigal u takua me gruan, Allison Guerriero, 49 vjeç, nga Florham Park, NJ, përmes punës së saj vullnetare në një organizatë jofitimprurëse të quajtur Fondacioni Federal i Sigurisë Kombëtare të Zbatimit, i cili thotë se mbledh para për familjet e agjentëve federalë të plagosur ose të vrarë në linja e detyrës, pjesërisht duke organizuar gala dhe dalje golfi me të famshëm si krijuesi i "Law & Order" Dick Wolf dhe aktori Stephen Baldwin.

Guerriero ka thënë se, në zemërimin e saj, ajo në mënyrë të dehur i dërgoi një email kreut të zyrës së FBI-së në Nju Jork, duke sugjeruar që ai të hetonte McGonigal, gjë që ka bërë që disa të dyshojnë se mosmarrëveshja e tij martesore ishte ajo që çoi përfundimisht në hetimin federal që rezultoi me arrestimin e tij.

Gjatë marrëdhënies së tyre 18-mujore, tha Guerriero, ajo dhe McGonigal ndonjëherë qëndronin në një apartament në Bruklin dhe shijonin vorbullën e qytetit. 

Lidhjet me Shqipërinë:

Gjatë darkës në Manhatan një mbrëmje në 2017, McGonigal u njoh me një njeri që do të merrte pjesë shumë në zhbërjen e tij: Agron Neza, një biznesmen me origjinë shqiptare që jeton në Leonia, NJ, i cili është etiketuar "Personi A" në aktakuzën e Uashingtonit. Si i ri, Neza kishte punuar në Shërbimin Informativ Shtetëror Shqiptar përpara se të transferohej në Shtetet e Bashkuara. Tani, i tullac dhe me mjekër, zoti Neza bënte marrëveshje jashtë shtetit.

Në gusht 2017, sipas prokurorëve, zoti McGonigal u propozoi burrave të bënin marrëveshjen e tyre, në të cilën zoti Neza do t'i jepte hua 225,000 dollarë në para.

Prokurorët nuk kanë thënë pse zotit McGonigal i duheshin ato para ose çfarë mund të ketë rënë dakord të bënte në këmbim. Por gjatë disa muajve të ardhshëm, thanë ata, ai u injektua në çështjet e jashtme politike dhe të biznesit, me sa duket ndërsa tregtonte pozicionin e tij në FBI, në marrëveshje që do të përfundonin me arrestimin e tij.

Ai u miqësua me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe përdori pozicionin e tij për të vendosur biznesin e huaj për bashkëpunëtorët e tij, sipas aktakuzës së ngritur kundër tij në Uashington.

Në një rast, McGonigal hapi një hetim të FBI-së për një lobist të rivalit kryesor politik të kryeministrit shqiptar, thanë prokurorët. Nga ana tjetër, prokurorët thanë, se ai ndihmoi në sigurimin e një licence për shpime nafte për të përfituar Neza dhe të tjerë.

Gjatë rrugës, kishte disa tregues se FBI ishte në dijeni të marrëdhënieve të tij me shqiptarët. Sipas dy personave që folën me të, McGonigal tha se FBI-ja e kishte autorizuar që t'u drejtohej kontraktorëve amerikanë për të punuar me zotin Rama për të ndihmuar në reformimin e qeverisë shqiptare, e cila ishte rrënuar prej kohësh nga korrupsioni dhe joefikasiteti.

Ndoshta asnjë nga shoqatat e McGonigal nuk ishte aq alarmante sa ajo që prokurorët thanë se kishte me oligarkun rus, Deripaska. Një miliarder i metaleve, i parë si mendjemprehtë dhe i pamëshirshëm, Deripaska e ndërtoi pasurinë e tij pas rënies së Bashkimit Sovjetik, pasi burimet shtetërore u morën nga biznesmenë me lidhje të ngushta me Kremlinin. Ai gjithashtu kultivoi lidhje me Perëndimin, duke organizuar festa në Evropë, duke u ballafaquar me politikanë dhe duke punësuar avokatë dhe lobistë për t'u kujdesur për interesat e tij.

Ai bëri biznes me Paul Manafort, një lobist dhe këshilltar politik i cili më vonë shërbeu si kryetar i fushatës së Trump në vitin 2016. Agjentët e FBI-së u përpoqën të rekrutonin  Deripaska si informator, pjesërisht për të zbuluar nëse zoti Manafort kishte qenë një lidhje me Kremlinin, gjë që Deripaska e mohoi.

Në prill 2018, Departamenti i Thesarit e shtoi zotin Deripaska në listën e sanksioneve, duke përmendur ndër të tjera lidhjet e tij me Kremlinin dhe akuzat se ai pastronte para dhe kërcënonte rivalët. Përpara se sanksionet të bëheshin publike, zoti McGonigal shqyrtoi një listë me emrin e zotit Deripaska në të, thuhej në aktakuzën e Nju Jorkut.

Nga fundi i vitit 2018, prokurorët sugjeruan se ai po krijonte bazat për një marrëdhënie të ardhshme biznesi me zotin Deripaska.

McGonigal akuzohet se ka krijuar një stazh në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për vajzën e një ndihmësi të oligarkut të paidentifikuar – një referencë për biznesmenin rus Evgeny Fokin, sipas njerëzve të njohur me rastin. (Një zyrtar i lartë i policisë tha se gruaja mori një turne shumëditor "të tipit VIP" në njësi të specializuara, jo një stazh.) McGonigal ishte prezantuar me Fokin nga një ish-diplomat rus i cili ishte bërë përkthyes për gjykatat amerikane , thanë prokurorët.

Pasi u tërhoq nga byroja në fund të vitit 2018 dhe mori një punë si zëvendëspresident për sigurinë në firmën e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties, zoti McGonigal filloi të punonte për zotin Deripaska, thanë prokurorët. Ai dhe ish-diplomati e lidhën oligarkun me një firmë ligjore amerikane, Kobre & Kim, në vitin 2019 për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve.

Ata iu referuan Deripaska si "individi" ose "klienti i Vjenës" në komunikimet elektronike dhe  McGonigal u takua me  Deripaska dhe të tjerë në Londër dhe në Vjenë, thanë prokurorët.

McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nga firma ligjore për punën e lidhur me sanksionet, duke përdorur paratë e Deripaska, thanë prokurorët.

Në gusht 2021,  Fokin mbajti zotin McGonigal dhe ish-diplomatin rus për një përmbledhje të re: hetimin e një oligarku rival me të cilin Deripaska ishte përfshirë në një mosmarrëveshje biznesi. Dy burrat u paguan 218,000 dollarë, derisa agjentët e FBI-së konfiskuan pajisjet e tyre atë nëntor, thanë prokurorët.

Vitin e kaluar, prokurorët federalë në Nju Jork e akuzuan zotin Deripaska dhe të tjerë për mashtrime për t'iu shmangur sanksioneve duke u përfshirë në marrëveshje të pasurive të paluajtshme.

Në janar, agjentët e FBI-së takuan zotin McGonigal në aeroportin Kennedy dhe e arrestuan atë teksa kthehej nga një udhëtim pune i palidhur në Sri Lanka. Ai kishte humbur punën në firmën e pasurive të paluajtshme, por në muajt në vijim, Midwesterner-i i shëndetshëm u bë një personazh i famshëm në Shqipëri, ku kundërshtarët e zotit Rama dhe mediat e shkurtuan skandalin në një mënyrë të veçantë.

Ata e quajtën atë "çështja McGonigal"./ CNA

Lajmet e fundit nga