LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hapet fazë e re regjistrimesh për klasën e parë dhe të dhjetë/ Ministrja Kushi tregon datat

14 Gusht 2023, 22:00, Aktualitet CNA

Hapet fazë e re regjistrimesh për klasën e parë dhe të

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi  ka njoftuar se të gjithë ata fëmijë të cilët nuk janë rregjistruar në klasë të parë apo të dhjetë kanë mundësi ta bëjnë një gjë të tillë nga data 21 gusht deri më 1 shtator.

Aplikimi për vitin e ri shkollor 2023 – 2024 bëhet përmes e-Albania.

 “Me ndryshimet që miratuam në Ligjin për Arsimin Parauniversitar, edhe vogëlushët që mbushin 6 vjeç deri në datën 31 dhjetor do të kenë mundësi të regjistrohen në klasë të parë për vitin e ri shkollor 2023 - 2024.

Të gjithë prindërit që mendojnë se fëmijët e tyre, edhe pse ende nuk i kanë mbushur 6 vjeç e kanë tashmë zhvillimin dhe përgatitjen e duhur, si dhe kanë dëshirë t’i regjistrojnë ata në klasë të parë, janë të ftuar të aplikojnë në sistemin e-Albania nga data 21 gusht deri më 1 shtator.

Ky afat vlen edhe për të gjithë ata prindër që nuk kanë arritur dot të bëjnë gjatë fazës së parë regjistrimet për fëmijët e tyre në klasën e parë dhe të dhjetë.”/CNA

Lajmet e fundit nga