LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama nuk ndal ironitë/ "Te firmosësh me Bavarinë, nuk është si me partitë në Shqipëri"

13 Shkurt 2023, 18:38, Aktualitet CNA
Rama nuk ndal ironitë/ "Te firmosësh me Bavarinë, nuk
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës të mbajtur me kryeministrin e Bavarisë, nuk ka kursyer ironitë.

Rama thekosi se,  se Shqipëria do të përqendrohet në firmosjen e marrëveshjeve për lidhjen me universitetet mes dy vendeve.

Ndër të tjera, kryeministri u shpreh se është tjetër gjë të frimosësh me Bavarinë dhe tjetër gjë të frimosësh me partitë në Shqipëri që të mos marrin nëpër gojë.

“Unë e di se keni parë shumë marrëveshje lart e poshtë, po tjetër të firmosësh me Bavarinë dhe tjetër të firmosësh me partitë në Shqipëri që të mos marrin të tjerë nëpër gojë. Ne kemi folur me kryeministrin bavarez për atë që është prioritet dhe pas përpjekjeve të bëra është arritur që vendet e Ballkanit Perëndimor të hyjnë në aleancën e universiteteve të BE. Ne do kërkojmë sa më shumë lidhje me universitetet dhe me programet që ato kanë. Kemi folur edhe për bursa për studentët shqiptarë në Bavari dhe kështu me rradhë duke u rikthyer tek ajo që në dukje është diçka e vogël por është një kthesë shumë e rëndësishme, zyra e zhvillimit të sipërmarrjes Bavareze këtu në Shqipëri. Ka ardhur edhe përfaqësuesi i Bavarisë për të ofruar mundësi të investimit të sipërmarrjeve nga Bavaria dhe nga ana jonë ne do të lehtësojmë procedurat për firmosjen e marrëveshjeve të tilla”-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga