LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Presidenti gjerman, thirrje skeptikëve në Europë/ “Të vijnë të infektohen me shpirtin europian" në Shqipëri

1 Dhjetor 2022, 12:29, Aktualitet CNA

Video-Presidenti gjerman, thirrje skeptikëve në Europë/

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier është shprehur i “dashuruar” me Tiranën.

Me batuta ai u ka bërë thirrje të gjithëve atyre skeptikëve në Evropë që të vijnë në Shqipëri dhe ‘të infektohen nga ky shpirt evropian’.

“Unë jam këtu disa pas hapjes së negociatave. 19 korriku ishte gur i rëndësishëm kilometrik në rrugëtimin tonë drejt BE.

 Së shpejti do të mjaftojë vetëm letërnjoftimi për të kapërcyer kufijtë në Ballkanin Perëndimor, apo edhe do të nihen diplomat profesionale.

Tregu i përbashkët do ta përmirësojë jetën e qytetarëve në të gjitha vendet.

Më entuziazmon fakti se sa shumë ndihet shpirti evropian në vendin tuaj dhe dëshiroj që t’i bëj thirrje të gjithë njerëzve që kanë dyshime për shpirtin evropian që të vijnë këtu dhe të infektohen në një fare mënyrë me shpirtin evropian”, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga