LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Steinmeier, në Tiranë/ "Gjermania në krah të Shqipërisë, do t'ju mbështesim në rrugën drejt BE-së”

1 Dhjetor 2022, 11:46, Aktualitet CNA

Steinmeier, në Tiranë/ "Gjermania në krah të

Presidenti gjerman, Frank Walter Steinmeier, ka deklaruar se Gjermania do ta mbështesë Shqipërinë në rrugën drejt BE-së.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin Bajram Begaj ndër të tjera ai tha, se Shqipëria do ta pasurojë BE-në edhe në dimensionin kulturor të saj.

“Do vazhdojmë t’iu mbështesim. Përgëzimet e mia për këtë dhe unë shpresoj që shumë shpejt që Shqipëria të bëhet pjesë e BE-së. Mendoj që suksesi në këtë drejtim do ishte në interesin tonë të përbashkët. Shqipëria do ta pasurojë BE-në edhe në dimensionin kulturor të saj. Shkëmbimi i ardhshëm që do mbështet nga BE-ja do sjellë shumë më tepër qytetarë do kenë mundësi të shijojnë mikpritjen tuaj, bukuritë natyrore.

Kontribuuat që në datën 3 nëntor të nënshkruheshin 3 marrëveshje të rëndësishme mes vendeve të Ballkanit perëndimor. Do ndryshojnë realitetin e njerëzve.

Ratifikimi dhe zbatimi i marrëveshjeve do shkurtojë distancat me tregjet e BE-së duke e shndërruar rajonin, për ta bërë atë më konkurrues. Vitin e ardhshëm në rajon do zhvillohet samiti i procesit të Berlinit.

Gjermania do vazhdojë të jetë në krah të Shqipërisë”, është shprehur Steinmeier./CNA.al

Lajmet e fundit nga