LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngjarja e Himarës/ Kush është prokurorja që ndryshoi akuzën dhe do hetojë ish-policin Arjan Tase

5 Gusht 2022, 18:27, Aktualitet CNA

Ngjarja e Himarës/ Kush është prokurorja që ndryshoi

Ngjarja e rëndë e ndodhur në Himarë, ku humbi jetën vogëlushja Jonada Avdia vetem 7 vjeçe, i ka kaluar për shqyrtim organeve të drejtësisë.

Sot në Gjykatën e Vlorës, është mbajtur seanca e parë gjyqësore dhe ish-oficerit të policisë Arjan Tase i është dhënë masa e dënimit, “arrest me burg”.

Çështja e 7 vjeçares do të hetohet nga prokurorja Eranda Laze.

Personi, i cili shkaktoi tragjedinë, Arjan Tase ishte funksionar policie, ku detyra e tij e fundit isht ajo e Komisarit të Policimit në Komunitet në qytetin e Elbasanit. Pas kësaj ngjarje brenda pak orësh Tase u shkarkua nga Drejtori i përgjithshëm i Policisë Gledis Nano.

Më pas çështja u mor në dorë nga Autoriteti I Mbikëqyrjes Policore, e cila në raportin e parë e cilësoi ngjarjes si “vrasje pa dashje”, por me ndërhyrjen  e prokurorisë kjo akuzë ndryshoi duke u klasifikuar në “Vrasje të kryer në formën e dashjes inderekte”, për të cilën duke iu referuar kodit penal dënohesh nga 10 deri në 20 vite burg.

Tashme pritet vazhdimësia e hetimeve./CNA.al

Lajmet e fundit nga