LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërcënimi i ekipit të “Syri TV”/ “Safe Journalists”: Sulm ndaj demokracisë dhe së drejtës

17 Korrik 2023, 16:01, Aktualitet CNA

Kërcënimi i ekipit të “Syri TV”/ “Safe

Rrjeti “Safe Journalists” ka reaguar për kërcënimin e gazetares Marsi Korreshi dhe ekipit të saj nga "Syri TV" në Rrogozhinë, gjatë një raportimi.

Drejtori i Rrjetit “Safe Journalists”, Dragan Sekulovski, është shprehur i shqetësuar për këtë sulm të gazetarëve, që sipas tij është sulm ndaj demokracisë dhe së drejtës.

“Jam shumë i shqetësuar nga incidentet e fundit që përfshijnë intimidimin e gazetarëve në Shqipëri dhe vjedhje të drejtuar ndaj gazetarëve në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ky nuk është vetëm një sulm ndaj gazetarëve, por një sulm ndaj demokracisë dhe së drejtës për të folur lirisht. Le të jem i qartë: 'Ne nuk mund të lejojmë frikën dhe intimidimin të rrëzojnë ndjekjen tonë të së vërtetës. Ne qëndrojmë të fortë kundër këtyre sulmeve dhe do të vazhdojmë të luftojmë për një botë ku gazetarët mund të punojnë pa frikën e hakmarrjes", tha Dragan Sekulovski.

Ndërkohë, Blerjana Bino, kërkuese e Rrjetit “Safe Journalists” në Shqipëri u shpreh se:

“Është thelbësore që Partia Socialiste dhe të gjithë aktorët e tjerë politikë të përfshirë në zgjedhjet e ardhshme lokale të pjesshme të respektojnë punën e gazetarëve, të përmbahen nga intimidimi apo kërcënimet ndaj tyre, dhe të mbajnë lart parimet e lirisë së fjalës dhe lirisë së medias”.

“Rrjeti 'SafeJournalists', i cili përfaqëson më shumë se 8.200 profesionistë të medias në Ballkanin Perëndimor, dënon fuqimisht çdo lloj intimidimi të gazetarëve gjatë një transmetimi 'live'. Rrjeti është i shqetësuar për këtë lloj klime të krijuar ndaj gazetarëve dhe u bën thirrje institucioneve për të reaguar ndaj këtyre rasteve dhe të tregojnë se mbrojnë të drejtat e gazetarëve, të punonjësve të medias, dhe respektojnë demokracinë dhe lirinë e fjalës.

Rrjeti 'SafeJournalists' do të informojë palët e interesuara kombëtare dhe ndërkombëtare rreth këtyre rasteve.

Çdo sulm ndaj gazetarëve është sulm ndaj interesit publik, demokracisë dhe të drejtave të të gjithë qytetarëve”, thuhet në deklaratë.

Ndërkohë, kujtojmë se më 16 korrik, ekipi i "Syri TV" raportoi për një takim të kandidatit të Partisë Socialiste në qytetin e Rrogozhinës, Edison Memolla, në prag të zgjedhjeve lokale të planifikuara për 23 korrik, me mësues, mjekë dhe punonjës të administratës.

Ekipi raportoi se ishin kërcënuar dhe ngacmuar nga dy individë, të identifikuar si të afërm të kandidatit të Partisë Socialiste, Edison Memolla.

Policia e Rrogozhinës shoqëri 2 shtetasit e përfshirë në ngjarje me iniciale A. M., 65 vjeç dhe A. M., 47 vjeç./ CNA.al

Lajmet e fundit nga