LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

KE, kundër "pasaportave të arta"/ Tërhiquni nga skema ose rrezikoni pezullimin e vizave

9 Dhjetor 2022, 14:52, Aktualitet CNA

?

Komisioni Evropian kërkon nga Shqipëria që të heqë dorë nga skema e dhënies së shtetësisë për investitorët e huaj, ose siç njihet ndryshe me termin pasaportat e arta.

 

Ndryshe paralajmërojnë se mund të pezullojnë vizat.

 

“Ngritja e një skeme të nënshtetësisë së investitorit do të ishte në kundërshtim me rekomandimet e bëra në Raportin e Katërt në kuadër të Mekanizmit të Pezullimit të Vizave dhe paketës së zgjerimit 2021. Komisioni mendon se, nëse skema të tilla vlerësohen, ato përbëjnë një rrezik në rritje për sigurinë e brendshme dhe politikën publike të Shteteve Anëtare, regjimi pa viza mund të pezullohet”, thuhet në deklaratën e KE-së./CNA.al

Lajmet e fundit nga