LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Emri i Ramës në dosjen “McGonigal”/ Gazetarja vë kryeministrin "me shpatulla pas muri"

30 Janar 2023, 22:18, Aktualitet CNA

Emri i Ramës në dosjen “McGonigal”/ Gazetarja vë

Gazetarja Klodiana Lala ka pohuar se ka lexuar aktakuzën për ish-zyrtarin e FBI-së, McGonigal dhe në të kryeministri Edi Rama përmenedet plot 14 herë.

Lala në një intervistë për gazetaren, Eni Vasili tha se Rama ka përgjegjësi morale dhe politike që të dalë e të sqarojë këtë çështje.

Deri tani SPAK nuk ka pranuar nisjen e një hetimi. Ne kujtojmë raste të tjera ku prokuroria ka nisur hetime pas shkrimeve në revista apo gazeta. Unë e kam lexuar aktakuzën dhe Rama përmendet 14 herë. Kjo histori nuk është amerikane por i përket prokurorisë shqiptare. Duhet të hetohet se kush pagoi paratë për McGonigal, nga dolën ato. Kë takoi ai që ne nuk e dimë, përveç Ramës, Gjiknurit dhe 2 kryebashkiakëve. Sot Rama ka një detyrim të madh moral dhe politik, të dalë e të sqarojë këtë çështje. Që kur është hapur historia e Mother Jones, një në 5 fjalët e tij kanë qenë rublat ruse dhe sot i del emri në një histori që ka nisur nga rublat. Kush i pagoi paratë që erdhi McGonigal në Shqipëri? Nëse është vetëm 1 lek është rast i pastër korruptiv. Momenti i dytë është në lidhje me koncesionin e kompanisë së naftës. Agron Nezës mund t’i merret dëshmia që ka dhënë me letër porosi, mund të merret dëshmia e Dorian Duçkës”, u shpreh ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga