LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-ambasadorja e BE-së në Shqipëri i bashkohet Fondit Marshall Gjerman

30 Janar 2023, 15:53, Aktualitet CNA
Ish-ambasadorja e BE-së në Shqipëri i bashkohet Fondit Marshall
Romana Vlahutin

Romana Vlahutin do t’i bashkohet Fondit Marshall Gjerman si vizitore e Dalluar për Gjeostrategji.

Fondi Marshall Gjerman e ka bërë të ditur lajmin përmes një njoftimi në "Twitter". Vlahutin do të fokusohet në infrastrukturën strategjike dhe çështje më të gjera gjeostrategjike të BE-së.

Vlahutin ka shërbyer nga viti 2019 deri në vitin 2022 si ambasadore e dërguar speciale e BE-së për lidhjen në Shërbimin Europian të Veprimit të Jashtëm, ku drejtoi strategjinë e lidhjes së BE-së dhe punoi si kryenegociatore për partneritetet e lidhjes BE-Japoni dhe BE-Indi.

Vlahutin ka qenë ambasadore e BE-së në Shqipëri nga viti 2014 deri në 2018 dhe drejtoi procesin e reformës së politikave publike të vendit, duke përfshirë atë për gjyqësorin. Ajo ishte këshilltare e politikës së jashtme të presidentit kroat nga viti 2010 deri në vitin 2014./ CNA.al

Ish-ambasadorja e BE-së në Shqipëri i bashkohet Fondit Marshall

Lajmet e fundit nga