LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet çështja që çoi Shkëlqim Canin në SPAK

30 Janar 2023, 12:28, Aktualitet CNA

Zbulohet çështja që çoi Shkëlqim Canin në SPAK

Ish-ministri i Financave, Shkëlqim Cani, është paraqitur në Prokurorinë e Posaçme mëngjesin e sotëm.

Raportohet se ish-ministri është kallëzuar për një rast privatizimi.

Bëhet fjalë për një furrë buke, e cila ka përfunduar në SPAK me anë të një kallëzimi në muajin shtator 2022 nga një grup ish-pronarësh të tokës ku ndodhet objekti.

Ata pretendojnë se e kanë fituar të drejtën e tokës me vendim të AKKP-së si dhe me vendim gjykate të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

Ndërkohë që është hapur një procedurë ankandi për privatizimin e objektit nga Ministria e Financave dhe disa ministri të tjera.

Këtë procedurë e ka fituar një subjekt tjetër dhe jo pronarët e tokës./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga