LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët/ Në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

29 Janar 2023, 13:44, Aktualitet CNA

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët/

“Nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal, punonte për oligarkun rus, Oleg Deripaska, gjatë kohës që ishte në detyrë”.

Kështu shkruan së fundmi "New York Times" në lidhje me skandalin që ka trazuar edhe politikën në Shqipëri.

Sipas "New York Times", “një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar, ndërsa ishte ende në agjenci, ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë", shkruan "Euronews Albania".

Pjesë nga artikulli i "New York Times"

Byroja Federale e Hetimit u përpoq të rekrutonte Oleg V. Deripaska, një miliarder rus, si informator rreth vitit 2014, me shpresën se ai mund të hedhë dritë mbi krimin e organizuar dhe, më vonë, ndërhyrje të mundshme në zgjedhjet presidenciale.

Një dekadë më vonë, Deripaska mund t’i ketë kthyer tavolinat FBI-së.

Prokurorët thonë se oligarku rekrutoi një nga kapësit kryesorë të spiunëve të byrosë, pikërisht kur ai doli në pension, për të kryer punë që sipas tyre shkelte sanksionet e SHBA-së.

Akuzat e zbuluara këtë javë kundër Charles McGonigal, i cili drejtonte njësinë e kundërzbulimit në zyrën në terren të byrosë në Nju Jork dhe hetonte oligarkët rusë, duke përfshirë Deripaska, sipas aktakuzës, treguan shtrirjen e oligarkut në nivelet më të larta të pushtetit amerikan.

Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhattan se McGonigal punonte për Deripaskën, ndërsa ishte ende i punësuar në FBI.

Megjithatë, rasti dhe një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë.

Deripaska, një manjat alumini, ishte në radarin e autoriteteve amerikane për vite me radhë dhe mbetet nën sanksione.

Ai njihej si aleat i presidentit rus Vladimir V. Putin, Departamenti i Thesarit kishte raportuar se ai kishte lidhje me krimin e organizuar.

Lajmet e fundit nga