LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Business Insider” nxjerr të fshehtat e McGonigal/ Dëshmia e ish të dashurës: Solli një çantë me para

27 Janar 2023, 22:02, Aktualitet CNA

“Business Insider” nxjerr të fshehtat e McGonigal/ Dëshmia

Media ndërkombëtare “Business Insider” ka publikuar një artikull për ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i cili u arrestua disa ditë më parë në SHBA.

Artikulli titullohet: “Brenda lidhjes jashtëmartesore dhe jetës së dyfishtë të ish-agjentit Charles McGonigal, gjahtari i spiunëve të FBI-së i akuzuar për marrjen e parave ruse”.

Në shkrim tregohen detaje nga jeta e ish-zyrtarit të FBI-së, për të cilën ka folur e ish-dashura e tij nga lidhja jashtëmartesore.

Në dëshminë e saj, përmenden çanta dhe qese me tufa kartëmonedhash që Allison Guerrier i kishte parë në dyshemenë e apartamentit të McGonigal.

Sipas saj, ish-zyrtari ishte justifikuar duke thënë se këto para i kishte fituar në lloto.

Më poshtë pjesë nga artikulli:

Një mëngjes në tetor 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: Një çantë plot me para. Atje, pranë këpucëve të tij, afër divanit, ishte ajo lloj qese që japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me shirita gome. Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më sensitive në FBI.

“Nga dreqin erdhi e gjithë kjo?” ajo pyeti.

“Oh, s’të kujtohet ajo loja e bejsbollit?” McGonigal u përgjigj, sipas kujtimeve të Guerrieros. “Bëra një bast dhe fitova”.

McGonigal kishte dy fëmijë të moshës së shkollës së mesme dhe një grua – ose “ish-grua” siç i referohej ndonjëherë – në shtëpi në Chevy Chase, Maryland. Ai kthehej atje një ose dy herë në muaj. Por McGonigal e kishte bërë Guerrieron të besonte se ai ose ishte i divorcuar ose së shpejti do të divorcohej. Ajo nuk e vuri në dyshim historinë e tij, as nuk e vuri në dyshim historinë për çantën plot me para.

Pak ditë më parë, Guerriero ishte ulur në divan me McGonigal për të parë një ndeshje bejsbolli në TV. Shumë më vonë – pas diagnozës së kancerit të Guerriero-s, ndarjes së tyre dhe daljes në pension të McGonigal-it nga FBI-ja – McGonigal do të akuzohej me dyshimin, ndër të tjera, për pranimin e $225,000 dollarëve në para nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare.

Ky total përfshin një pjesë prej $80,000 dollarësh që dyshohet se u dorëzua në një makinë të parkuar, jashtë një restoranti, më 5 tetor 2017.

5 dhe 6 tetori gjithashtu ishin ditët kur Indianët mundën Yankees në dy ndeshjet e para të turneut amerikan. Sot, Guerriero nuk beson më që çanta me para përmbante fitime nga një bast sportiv.

Një nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, nuk pranoi të komentojë.

Guerriero ishte 44 vjeç kur u takuan, një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit dhe punonte si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj. McGonigal, atëherë 49 vjeç, sapo kishte filluar punën e tij të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më shumë se një vit. Qiraja e McGonigal në Brooklyn mund të ketë qenë modeste, por ai bënte një jetë ekstravagante. Ai u shoqërua me Guerrieron në restorante të nivelit të lartë. Ai do t’i jepte asaj dhurata të hollash nga – $500 dollarë ose $1000 dollarë – për ditëlindjen e saj dhe për Krishtlindje. Një herë ai bëri shaka për kornizën e letrave të divorcit për të, si dhuratë për Krishtlindje, por ato letra nuk u materializuan kurrë./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga