LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja "McGonigal"/ A mund ta hetojë SPAK-u, Ramën?

29 Janar 2023, 09:02, Aktualitet CNA

Çështja "McGonigal"/ A mund ta hetojë SPAK-u,

Niveli i përfshirjes së kryeministrit Rama në çështjen "McGonigal" nuk do të marrë ndonjëherë përgjigje nga SPAK-u.

Kështu është shprehur studiuesi Grid Rroji, i ftuar në emisionin "Review" në "Euronews Albania".

Sipas tij, asnjë dokument nuk mund të vihet në dispozicion të prokurorive shqiptare, apo komisioneve parlamentare për sa kohë është nën hetim në SHBA.

“Edhe nëse çështja mbyllet në SHBA kjo çështje në Shqipëri nuk do të mbyllet me kaq.

Kam dyshimet e mia të mëdha se edhe nëse kjo çështje do të shkojë në SPAK do të zgjidhet. Është edhe një çështje e dytë më e vogël se për sa kohë çështja është në gjykim në gjykatën amerikane nuk ka asnjë shans që faktet të transferohen në SPAK. Sepse duhet më parë të mbyllet procesi në të gjitha nivelet dhe pastaj që këto fakte të mos shkojnë në duar të treta. Edhe nëse mbyllet procesi ka një çështje që duhet zgjidhur mes dy vendeve nëse ka materiale konfidenciale.

Për mendimin tim është një qorrsokak që nuk na çon askund me hetimet e komisioneve parlamentare dhe SPAK, pasi çështja do të gjykohet në gjykatën amerikane”, tha Rroji./CNA.al

Lajmet e fundit nga