LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ndal masakrës së pyjeve në Gjinar”/ Luçiano Boçi: Me 14 Maj do të marrë fund

28 Janar 2023, 16:36, Aktualitet CNA
“Ndal masakrës së pyjeve në Gjinar”/ Luçiano
Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi, ka bërë thirrje që të ndalet masakra e prerejes së pyjeve në Gjinar.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Boçi shkruan se Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që raportin e sipërfaqes së pyjeve të prera me atë të pyjeve të mbjella e ka më të lartë se 1, çka bën që sipërfaqja e pyllëzuar ndër vite të ulet. Gjinari është bërë pre e kësaj masakre sot.

Ndër të tjera thekson se, me 14 Maj do të marrë fund kjo masakër.

NDAL MASAKRËS NË GJINAR

“Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që raportin e sipërfaqes së pyjeve të prera me atë të pyjeve të mbjella e ka më të lartë se 1, çka bën që sipërfaqja e pyllëzuar ndër vite të ulet. Gjinari është bërë pre e kësaj masakre sot”

Këto janë një pjesë e fjalëve që më shkruante me shqetësim një banor i trevës së Gjinarit.

?Një nga perlat e natyrës së Elbasani, pse jo të Shqipërisë, “ditën me diell”, përpara syve dhe lotëve të shpirtit të banorëve po shkatërrohet, falë papërgjegjshmërisë së Bashkisë.

Prerja e pishave dhe betonizimi po varrosin vlerat natyrore e turistike të pathëna të zonës!

Gjithçka për të çimentuar ca vota më shumë e ca interesa më shumë!

Një turp i papërshkruar me fjalë!

Stop çmendurisë shkatërruese të perlës natyrore të Elbasanit!

Gjinari i përket Zotit e natyrës!

“Ai karakterizohet nga një reliev malor dhe nga një klimë e pasur me oksigjen dhe pikën më të lartë e arrin me malin e Bukanikut i cili është 1831 m mbi nivelin e detit. E veçanta e Gjinarit është se ai dallon për nga klima dhe resurset e veta natyrore, duke të ofruar një turizëm permanent, si gjatë verës, ashtu edhe në dimër” - vijon të shkruajë me dashuri për Gjinarin, miku im!

E jo vetëm kaq!!!!

Është vendi i vetëm i cili plotëson paremetrat natyrorë evropianë të ndërtimit të pistave të skive.

Më 14 Maj masakra ndaj Gjinarit merr fund!!!!”, shkruan Boçi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga