LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari amerikan, për McGonigal-in/ “Mund të jetë përfshirë në reformën në drejtësi”

29 Janar 2023, 09:07, Aktualitet CNA

Gazetari amerikan, për McGonigal-in/ “Mund të jetë

Gazetari investigativ amerikan, Mattathias Schwarz, deklaroi se sipas aktakuzës amerikane për çështjen “McGonigal”, thuhet se ish-zyrtari i FBI-si dhe kryeministri Edi Rama kanë pasur një marrëdhënie të ngushtë.

Në një intervistë ekskluzive për emisionin “Review” në "Euronews Albania", Schwarz u shpreh se ekziston mundësia që McGonigal të jetë përfshirë në reformën në drejtësi në vendin tonë.

“Është e qartë se nga padia, por edhe nga raportime të tjera, që unë kam bërë, shihet qartë se Edi Rama dhe Charles McGonigal kanë pasur një marrëdhënie të ngushtë. Është logjike të themi se janë miq. Është një iniciativë nga Departamenti i Shtetit, për të reformuar sistemin e drejtësisë në Shqipëri që prej 2018 dhe është e mundur që Charles McGonigal ka qenë i përfshirë në këtë reformë.

Padia thotë që McGonigal është takuar me Edi Ramën dhe ai mund të ketë filluar të hapë hetime që kanë qenë të lidhura me një lobim amerikan që po punonte për kundërshtarin politik të z. Rama”, theksoi ai.

Lajmet e fundit nga