LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pas marrëveshjes për ndërtimin e “Durrës Yacht & Marina”/ Balluku njofton të tjera projekte madhore

30 Janar 2023, 14:20, Aktualitet CNA

Pas marrëveshjes për ndërtimin e “Durrës Yacht &

Ministrja e Infrastukturës dhe Transportit, Belinda Balluku, ka thënë se projekti për Portin e Durrësit, do të ndryshojë njëherë e përgjithmonë turizmin në vendin tonë.

Sipas saj, pas nënshkrimit të marrëveshjes me investitorin, nis faza më e vështirë, ajo e implementimit në terren:

“Ky projekt do të ndryshojë njëherë e përgjithmonë pamjet e turizmit jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë rajonin. Interesi ka qenë shumë i madh nga qytetarë nga diaspora dhe e gjithë bota. Nuk ka qenë e lehtë të negocionim. Ecnim në një rrugë krejtësisht të re. Tashmë kemi dhe projekte të tjera të kësaj natyre.

Realizimi i projektit do të vërtetojë se kemi bërë zgjedhjen e duhur. Ky projekt i këtij lloji me PPP, parashikon që aksioneri ka të gjitha benefitet e një aksioneri në të ardhura. 45% e hapësirës së portit aktual i mbetet shtetit”, është shprehur Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga