LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e shqiptarëve dhe koncesionet qeveritare

6 Shkurt 2023, 19:33, Aktualitet CNA
Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e
Carlo Bollino

Carlo Bollino, italiani i shqiptarizuar, i kthyer në një marionetë të pushtetit, është vënë totalisht në shërbim të Rilindjes.

Bolino është kthyer në zërin zyrtar të Partisë Socialiste, megjithëse kjo e fundit po ngre edhe një televizion tjetër.

Herë me mediat e tij, e herë me gazetarë që fshihen pas tij, me portale anonime, sulmon institucione të drejtësisë apo edhe biznese.

Këto sulme që çojnë ujë në mullirin e pushtetit ia atribuon fjalës së lirë, por në fakt kanë lidhje me koncensionet dhe pagesat që ai merr nga Qeveria, nga PS, të cilës i shërben me devotshmëri.

Pagesat nga inceneratorët

CNA.al ka denoncuar më herët pagesat që Carlo Bollino, i fjalës të lirë nga marrë nga afera më e madhe korruptive në vend, nga ajo e inceneratorëve.

Nga një aferë e cila është në duar të SPAK-it, dhe që Bollino e justifikon si reklamë, paratë e krimit.

Sipas dokumenteve ekskluzive të siguruara nga CNA.al, MTSC e Carlo Bollinos është paguar rreth 40 mijë euro në 7 fatura të ekzekutuara, ku vetëm në muajin prill janë paguar 18 milionë lekë ose gati 17 mijë euro.

Sipas tabelës më poshtë, bëhet fjalë për shtatë pagesa, të ekzekutuara konkretisht nga muaji shkurt 2021, deri në muajin korrik 2021.

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e

Pra, vetëm për një periudhë të shkurtër, në total për shtatë pagesa të ekzekutuara në vitin 2021 janë paguar për median e Carlo Bollinos  4.432.771 lekë.

Akuza të tjera në drejtim të Bollinon

Opozita në vijimësi e ka akuzuar Carlo Bollinon, për koncensione që ka marrë kundraligjshëm nga pushteti.

Ai është denoncuar publikisht për rreth 4000 metër katrorë, ish-reparti “Ora”, së bashku me një godinë dykatëshe që opozita e ka akuzuar se ishte përgatitur për një gjimnaz, por iu dha Bolinos.

Kujtojmë këtu akuzat për mashtrim të bëra publike edhe nga anëtari i Këshillit Kombëtar në PD, Abi Malltezi.

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e
Anëtari i Këshillit Kombëtar në PD, Abi Malltezi

Më herët Malltezi ka deklaruar se në këmbim të mbulimit të korrupsionit, të Ramës, ky i fundit dhunoi ligjin dhe la qytetin pa gjimnaz për t’i bërë dhuratë 5000m2 truall dhe 1000m2 ndërtesë mes Tiranës.

“Ish reparti i orave tek Rruga Ndre Mjeda, ndërtesë 2 katëshe dhe 4000m2 oborr që ishte caktuar në plan Rregullues për gjimnaz. Nxorri Edi Rama 3 vkm per t’ia falur Carlo Bollinos!”, shkruan të Malltezi.

Për të njëjtin denoncim, Malltezi i ka bërë më herët thirrje edhe SPAK-ut.

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e

SPAK-u përballë 10 pyetjeve

Abi Malltezi i është drejtuar më herët SPAK-ut me 10 pyetje në lidhje me vjedhjen e tokës së gjimnazit për interes të Carlo Bollinos, zërit zyrtar të PS-së.

Po i risjellim në vëmendje pyetjet.

Pse u zhduk shkolla e mesme nga Plani Urbanistik i Bashkisë në 2017 kur ekzistonte në çdo plan urban përfshirë edhe në Planin e Përgjithshëm Rregullues të miratuar në vitin 2013?

Pse u dha kjo pronë me vendim qeverie dhe jo me vendim të Këshillit bashkiak?

Pse nuk u lidh kontrata me Bashkinë por u dashka lidhur me qeverinë kur prona e ish-repartit të orave ishte në administrim të bashkisë?

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e
Bashkia e Tiranës

Pse mos paguajë Carlo mijëra euro sipas ligjit të qiradhënive që ka në fuqi Bashkia?

Si ka menduar Bashkia e Tiranës të zgjidhë çështjen e nje shkolle te mesme per 50,000 banoret nga sheshi Ataturk tek pallati me shigjeta dhe gjithë ish-fusha e aviacionit?

Pse mos nxirrej toka në ankand nëse shteti nuk e donte për shkollë?

Pse mos paguajë të paktën çmimin e referencës lëpirësi Carlo për tokën mes Tiranës?

Carlo Bollino si fjalë e lirë/ Si ka përfituar nga paratë e

Pse nxorri VKM për të prishur objektet dhe çuditi gjithë botën?

Pse mos aplikonte për leje prishje objektesh dhe të paguante taksën Carlo?

Pse u shkel ligji për Kthim-Kompensimin e Pronës që ndalon dhënien e tokave të tretëve derisa të përfundojë procesi i kthim-kompensimit?

Çfarë interesi i madh stretegjik për vendin kishte këtu që duhej shkel ligji?

Janë këto pyetjet drejtuar SPAK-ut, nga Abi Malltezi, për të cilat nuk është dhënë përgjigje ende./ CNA.al

Lajmet e fundit nga