LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Artikulli i “The New York Times” për bukuritë shqiptare

31 Korrik 2023, 17:42, Aktualitet CNA

Artikulli i “The New York Times” për bukuritë shqiptare

The News York Times i ka kushtuar një artikull bukurive shqiptare.

Një rrëfim i veçantë në të cilin gjenden skaje të ndryshme të vendit dhe situata të jetuara.

Një nga pikat që përmendet është Dhërmiu ku thuhet së është një vend ku ujërat shkëlqejnë nën diellin e nxehtë të verës dhe mund të konsumosh shqime deti të freskëta, të shijshme dhe pije me çmime të arsyeshme.

“Shqipëria është ende pak e pazbuluar dhe pak më e përballueshme.”, ka thënë për “The New York Times”, Annabel Turbutt-Day, drejtoreshë e çështjeve të korporatave nga Londra, e cila vizitoi Shqipërinë me partnerin dhe tre miqtë e saj.

Në artikull përmendet edhe qëndrimi që kanë pasur influencer të ndryshëm pasi kanë vizituar Shqipërinë dhe thuhet se në Instagram e TikTok, influencerat krahasojnë peizazhin detar të Shqipërisë me atë të Maldiveve ose Balit.

Bunkerët, vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s si vendet parahistorike të Butrintit dhe liqeni i thellë, antik i Ohrit shtojnë atraksionet, Vjosa e Alpet shqiptare janë ndër pikat për të cilat thuhet se ia vlen të vizitohen nga turistët./CNA.al

Lajmet e fundit nga