LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Raportet Maqedoni - Shqipërisë në nivelin më të lartë” Kovaçevski: Korridori 8 realitet brenda 5 viteve

31 Korrik 2023, 12:35, Aktualitet CNA

“Raportet Maqedoni - Shqipërisë në nivelin më të

Në ceremoninë e hapjes së pikës Doganore-Qafë-Thanë, Dimitar Kova?evski tha se raportet polike Maqedoni - Shqipërisë janë në nivelin më të lartë.

Ai tha se në ballkan nuk duhen kufijtë.

Kovaçevski  gjithashtu u shpreh se Brenda 5 viteve Korridori I 8 do të bëhet realitet.

“Sot ne jemi shembull si duhet të sillen dy vende fqinje. Me orientim të eksportit e tregtisë mes vendeve mundësojmë qasje më të lehtë në vende turistike. Nuk mbetemi këtu, sot shënojmë fillimin e one stop shop mes dy kalimeve kufitare por për 5 vjet bëhet realitet dhe korridoti i 8-të. Arritëm që korridorin e 8 ta vendosim në hartën e korridoreve më të rëndësishme. Duke mundësuar Korridorin 8 dhe portin e Strugës anijet do të arrijnë në Strugë, do të thotë mundësi për tregti me vendet e Europës. Në Ballkan nuk na duhen kufijtë, prandaj dhe raportet polike mes Maqedonisë dhe Shqipërisë janë në nivelin më të lartë.", tha Kovaçevski./CNA.al

Lajmet e fundit nga