LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e djegsave/ Berisha: Veliaj përgjegjësi i incineratorit të Tiranës

31 Korrik 2023, 12:20, Aktualitet CNA

Afera e djegsave/ Berisha: Veliaj përgjegjësi i incineratorit të

Ish-kryeminsitri Sali Berisha në një deklaratë për mediat ka bërë dhe një herë përgjegjës Veliajn për incineratorin e Tiranës.

Berisha thotë se djegsi Veliaj në 30 vite koncensioni ju kushton taksapaguesve 660 milion euro por mundet dhe 700 milion euro.

“Djegsi i Tiranës apo djegsi i Erion Veliajt i kontraktuar si koncension me afat 30 vjeçar është afera 24 herë me e madhe se e djegësit të Elbasanit. Djegësi i Erjon Veliajt është afera më e rëndë e shtetit deri më sot pasi ju kanë grabitur shqiptarëve 110 milion euro dhe sot pas 6 viteve nuk ekziston asnjë gjurmë e tij. Djegsi Veliaj në 30 vite koncensioni ju kushton taksapaguesve 660 milion euro por mundet dhe 700 milion euro. Pronarët e vërtetë të tij janë Veliaj, Rama e Engjëll Agaçi. Qytetarët duhet të dinë të vërtetën se është Veliaj, anëtari kryesor i plehrave. Veliaj si kryetar Bashkie ka kërkuar me disa shkresa dhënien me koncesion privat për 30 vite. Shkelqim Cani ka refuzuar kërkesën e Veliajt por dhe Arben Ahmeti ka refuzuar 3 herë kërkesën dhe ka pranuar herën e katërt. Veliaj pranon me “no comment” kërkesën e Veliajt. No comment e implikon atë në aferën e incineratorit të Tiranës. Për djegsin Veliaj janë përgjegjës Rama,  Agaçi , Gjiknuri e të gjithë ata që kanë firmosur. Por përgjegjësi I parë ligjerisht e penalisht është Veliaj.”, thotë Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga