LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Alibeaj kërkon licencë për kultivim kanabisi?/ Mesazhi për Ramën

1 Korrik 2022, 09:46, Aktualitet CNA
Alibeaj kërkon licencë për kultivim kanabisi?/ Mesazhi për
Deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar sot në lidhje me legalizimin e kanabisit në vendin tonë.

Alibeaj shprehet i shqetësuar se lejet dhe licencat për këtë veprimtari do t'i përfitojnë vetëm miqtë dhe aleatët e Ramës.

Me këtë deklaratë ai ngre dyshime, se është i interesuar për licencë që të ushtrojë këtë aktivitet.

Nga njëra anë Alibeaj e quan marrëzi nismën e Ramës dhe thotë se do ta votojnë kundër në Parlament dhe nga ana tjetër e vë theksin te licencat.

Deklarata e plotë e Alibeajt:

Alibeaj kërkon licencë për kultivim kanabisi?/ Mesazhi për

Edi Rama duket i vendosur t'i shkojë deri në fund marrëzisë së tij për legalizimin e kanabisit në Shqipëri.

Njeriu që në vitet 2015-2017 e mbushi gjithë Shqipërinë me kanabis, duke u shndërruar në një problem ndërkombëtar për trafikun e lëndëve narkotike, ka nxjerrë për konsultim publik projektligjin "Për kontrollin e kultivimit dhe përpunimit të bimës së kanabisit dhe prodhimit të nënprodukteve të saj për qëllime mjekësore dhe industriale".

Njeriu që për shkak të problemeve me kanabisin, la vendin e tij në vendnumëro për vite të tëra në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Edi Rama pra, është kryeministri i vetëm në Europë dhe më gjerë që ish-ministri i tij brendshëm gjendet në burg, për shkak të përfshirjes në grupet kriminale të trafikut të kanabisit.

Por, të gjitha këto duket se ai ka harruar ose bën sikur, dhe tashmë nën maskën e kultivimit për qëllime mjekësore dhe industriale, kërkon të legalizojë prodhimin e kanabisit.

Kriteret dhe procedurat e përcaktuara në projektligj, e bëjnë të qartë se lejet dhe licencat për këtë veprimtari do t'i përfitojnë vetëm miqtë dhe aleatët e Ramës.

Kushdo e di se në një vend ku kriminaliteti dhe korrupsioni është në nivelet më të larta, mbajtja nën kontroll e kësaj veprimtarie është e pamundur.

Këtë e dëshmojnë edhe rritja e procedimeve me 42.92% dhe e të dënuarve me 66.67% gjatë vitit 2021 për veprat penale të lidhura me prodhimin dhe shitjen e lëndëve narkotike (sipas raportit të Prokurorit të Përgjithshëm).

Aq më tepër, me një qeveri që ka treguar se drejtuesit e saj janë jo vetëm konsumatorë, por drejtpërdrejtë të përfshirë në trafikun e narkotikëve.

Prandaj, për Partinë Demokratike dhe Opozitën, qëndrimi ndaj kësaj marrëzie të pushtetit të Edi Ramës, duhet të jetë i qartë: Jo vetëm votë kundër në Parlament, por betejë në të gjitha frontet për të ndaluar kriminalizimin e ekonomisë shqiptare./CNA.al

Lajmet e fundit nga