LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Samiti i NATO-s në Madrid/ Peleshi: Moment historik

30 Qershor 2022, 18:07, Aktualitet CNA
Samiti i NATO-s në Madrid/ Peleshi: Moment historik
Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, e ka cilësuar moment historik samitin e NATO-s të mbajtur një ditë më parë në Madrit.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se, hapja e rrugës për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës  në NATO, fuqizon Aleancën dhe dëshmon nivelin më të lartë të unitetit dhe kohezionit mes vendeve anëtare.

Me një qasje të re për shkurajim dhe mbrojtje, aleanca garanton paprekshmërinë e çdo cm të vendeve anëtare duke mbajtur si objektiv primar mbrojtjen kolektive.

Hapja e rrugës për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, fuqizon Aleancën dhe dëshmon nivelin më të lartë të unitetit dhe kohezionit mes vendeve anëtare.

Rusia tashmë përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë dhe paqen. Qëndrimi ndaj agresionit të pajustifikuar e të paligjshëm të Rusisë ndaj Ukrainës , tregoi raportet e vendeve më liritë themelore dhe rendin botëror të bazuar në rregulla.

Tashmë është e qartë se Kina përbën sfidën sistematike të sigurisë euro-atlantike.

Në Konceptin e Ri Strategjik NATO2030, Ballkani Perëndimor cilësohet qartësosht si interes strategjik i Aleancës #NATO.

Një takim i posaçëm i ministrave të mbrojtjes, iu dedikuar Balkanit Perëndimor. Integrimi euroatlantik i BP është garancia e vetme për paqe, siguri dhe prosperitet në rajonin tonë.

#WeAreNATO”, shkruan Peleshi në rrjetet sociale./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga