LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Akuzohet si pjesë e rrjetit të spiunazhit/ Kush është ish-zyrtari i marrë nën hetim

30 Qershor 2022, 16:21, Aktualitet CNA
Akuzohet si pjesë e rrjetit të spiunazhit/ Kush është
Shërbimi Informativ i Shtetit

SPAK-u ka nisur hetimet për 4 ish-zyrtarë të SHISH dhe një ish-zyrtar policie, pasi raporti vjetor i SHISH zbulonte një rrjet spiunazhi të një zyrtari në administratë, që i kishte shitur informacione një diplomati të huaj, në këmbim të bursës së djalit.

Mes ish-zyrtarëve të marrë nën hetim është edhe Frederik Ymeri. Por kush është Frederik Ymeri?

CNA.al mëson ai se ka qenë Drejtor i Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit deri në vitin 1990. Frederik Ymeri ishte drejtor i drejtorisë së parë (kështu quhej DSSh), nga shkurti i 1989 deri në korrik 1990.

Ymeri u largua nga refoma në vitin 1992, por u riemërua sërish oficer në 1998-ën.

Asokohe, ai reklamohej si një nga njohësit më të mirë të shërbimeve sekrete në vend, ndërsa tashmë akuzohet si pjesë e rrjetit të spiunazhit.

“E di që ka dalë emri im. Lajmet i kam parë dhe lexuar. Nuk dua që të prononcohem sa të bëj disa verifikime. Do të flas herë tjetër”, është shprehur Ymeri për mediat.

I pyetur nëse është marrë në pyetje nga SPAK-u, ai nuk pranoi që të jepte detaje./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga