LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Paratë e pista një lobim i fuqishëm”/ Lubonja ‘kryqëzon’ Ramën: Kështu mbahet pushteti

30 Qershor 2022, 21:28, Aktualitet CNA
“Paratë e pista një lobim i fuqishëm”/ Lubonja
Fatos Lubonja

Miratimi i aktiv normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit si edhe protesta e thirrur më 7 korrik nga opozita është temë e diskutimit sonte në ‘Open’.

Analisti Fatos Lubonja tha se debati në botë është që bizneset të ndihmohen, por rasti konkret me këtë akt normativ në Shqipëri sipas analistit është problem pasi nuk bëhet fjalë për biznese.

 “Kemi nevojë për më shumë të dhëna. Sot debati në botë është që bizneset duhen ndihmuar sepse ato punësojnë…Në rastin konkret këtu nuk bëhet fjalë për biznese, por për kompani ndërtimi dhe këtu ngrihet një problem përtej të përditshmes. Përse Shqipëria kë nevojë të zhvillojë vetëm ndërtimin në mënyrë kaq tumorale.

Mënyra e qeverisjes që ka filluar Rama që kur ishte kryetar bashkie ka qenë mbështetja tek ndërtuesit tek paratë e pista ka kaluar tani, sepse kështu mbahet pushteti. Tani duket që është e nevojshme që këta të subvencionohet sepse nuk ka asgjë tjetër. Plus pastaj janë një lob shumë i fuqishëm…”, tha Lubonja./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga