LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

1 mijë vende pune në Vlorë/ Ahmetaj flet për investime të reja

21 Maj 2022, 09:49, Aktualitet CNA
1 mijë vende pune në Vlorë/ Ahmetaj flet për investime

Zëvendës-kryeministri Arben Ahmetaj ka shpalosur idetë për të ardhmen e qytetit.

Në Konferencën Ndërkombëtare ?Drejt së Ardhmes: ?Qyteti im, Shtëpia ime?, një platformë dialogu dhe shkëmbimi idesh me fokus përfshirjen e komuniteteve në vendimmarrje dhe formësimin e së ardhmes, Ahmetaj tha, se nuk është vetëm Tirana e zhvilluar ekonomikisht, por  edhe Vlora, Fieri, Durrësi, Korça e Shkodra.

?Idetë tona për të ardhmen e qytetit por duke e parë në tërësinë e fenomenit, në themel politika evropiane, politika jonë për gravitetet e qyteteve si qendra të zhvillimit ekonomik.

Me zhvillimin që mori kryeqyteti ne filluam të mendonim se vendi rrotullohet rreth Tiranës.

Tani ne kemi mundësi të themi nuk është vetëm Tirana, është Vlora, Fieri, Durrësi, Korça, Shkodra, pra sot vendi ekonomikisht rrotullohet rreth qyteteve, përmes investimeve, mbështetjes së sipërmarrjeve të reja, krijimit të vendeve të reja të punës.

E dua t?u them se vetëm Vlora ka nevojë për 1 mijë të rinj burra e të reja të mbushin atë 1 mijë vende bosh të punës që janë në qytet??, është shprehur Ahmetaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga