LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Porti i Durrësit me “fytyrë” të re/ Rama prezanton projektin

21 Maj 2022, 06:43, Aktualitet CNA
Porti i Durrësit me “fytyrë” të re/ Rama prezanton

Porti u Durrësit do të ketë një fytyrë të re. Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot projektin gjatë një takimi me grupin punues holandez.

?Mirë se erdhët, mezi po prisja t?ju takoja. Kam dëgjuar gjëra shumë të mëdha sidomos për punët tuaja kështu që po prisja me padurim të takoheshim dhe të dëgjoja rezultatet e punës suaj? , u shpreh Rama.

Vizioni i ri për Portin e Durrësit u shfaq me anë të sekuencave filmike të realizuar nga studio holandeze.

Sipas projektuesve porti do të jetë një portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor.

?Saktësisht ky ishte qëllimi, prandaj qysh prej fillimit e pamë që porti aktual ishte një rrëmujë e tërë, ndoste, nuk kishte kapacitete për t?u zgjeruar, nuk kishte lidhje, nuk kishte asgjë. Ndërkohë që porti i ri ka potencial, ka kapacitete dhe na bën portën hyrëse në të gjithë Ballkanin Perëndimor, ? u shpreh Kryeministri, teksa vlerësoi se ?zgjatimi i Portit të thatë në Prishtinë është kryevepër?, u  shpreh kryeministri Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga