LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Presidenti’/ Murrizi: Opozita "ka ngrënë karremin" e Ramës, procesi është farsë

19 Maj 2022, 17:05, Aktualitet CNA
‘Presidenti’/ Murrizi: Opozita "ka ngrënë

Ish-deputeti Myslim Murrizi e cilëson si një karrem procesin e ndjekur nga kryeministri Edi Rama për zgjedhjen e Presidentit të ri, të cilin opozita e ka ngrënë.

Në emisionin ?Sot? në ?Euronews Albania?, Murrizi u shpreh se mazhoranca po tallet me këtë proces, sidomos kur fton opozitën në tryezë për negociata.

?Opozita e ka ngrënë atë karrem të cilin qëllimisht e ka hedhur si lajm të madh se do të bëjë konsultim të madh. Një tallje e gjitha. Aq më shumë kur shoh që këtë tallje kërkojnë ta institucionalizojnë si tavolinë pune, bisedime apo mbledhje të një grupi të deputetëve opozitarë dhe nxjerrin ca emra anonimë që  mund të jenë të mirë për shefa komisariati?, tha Murrizi.

Sipas tij, i gjithë procesi është një farsë, teksa shtoi se Presidenti i ri duhet të jetë një person i cili ka stof politik.

Murrizi deklaroi se kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demorkatike, Enkelejdi nuk mund të propozojë 2 kandidatë, pasi nuk ka 40 deputetë të cilët e mbështesin.

Ai sqaroi se një deputet ka të drejtë të firmosë vetëm për 1 kandidat për president dhe që një kandidat të zyrtarizohet, të shkojë në protokoll dhe të vijë në seancë, duhen të paktën 20 firma deputetësh./euronews

Lajmet e fundit nga