LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Michel, pro 'Ballkanit të Hapur'/ Mesazh për vendet e tjera të Rajonit

20 Maj 2022, 10:40, Aktualitet CNA
Michel, pro 'Ballkanit të Hapur'/ Mesazh për vendet

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, është shprehur se personalisht e mbështet  nismën ?Open Balkan”. Sipas Michel sa më shumë vende të jenë pjesë e tij, aq më të mëdha mundësitë për të bashkëpunuar për të forcuar strukturat ekonomike e politike.

?Për sa i përket ‘Ballkanit të Hapur’, unë personalisht e mbështes ‘Ballkanin e Hapur’ dhe uroj që të gjithë të bashkohen në këtë nismë. Sa më shumë që të jenë aq më të mëdha mundësitë për të bashkëpunuar për të forcuar strukturat ekonomike e politike. Kjo do ta lehtësojë afrimin e Ballkanit Perëndimor në BE. Me paketa financiare shumë të mëdha që BE-ja ka aktivizuar për Ballkanin Perëndimor. Janë paketa që kërkojnë të favorizojnë lidhjet rajonale për të rritur bashkëpunimin ekonomik?, tha Presidenti i Këshillit Europian./ CNA.al

Lajmet e fundit nga