LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vijon marrëveshja Rama-Basha?/ Ministri merr peng PD-në e Korçës

26 Prill 2022, 09:12, Politikë CNA

Komisioni i Rithemelimit, tashmë ka hyrë në selinë e Partisë Demokratike, dhe ndërkohë po zhvillohen edhe zgjedhjet për kryetarët e degëve të PD.

Por, ndërkohë që Komisioni i Rithemelimit zhvillon zgjedhjet për drejtuesit e degëve të PD, në ?skenë? del sërish ish-kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronikeKy i fundit, pasi iku me turp nga PD, duket se tenton të ?kapë ç?të kapë?. Gjë që në fakt, e tregoi rasti i Korçës.

Një ndër ?kamikazët? e Lulzim Bashës, ai që mbështeti në tetë vite çdo çmenduri politike, ai që ishte në seli në 8 Janar kur u dhunuan demokratët dhe u fotografua me shkop në dorë, Ervin Salianji, tashmë bën ?parimorin? dhe shfaqet në zgjedhjet për drejtuesin e PD, në Korçë.

Gjë që në fakt, çon në dyshime se Lulzim Basha po tenton të mbajë peng PD-në e Korçës, me qëllimin që të vazhdojë marrëveshjen e tij me kryeministrin Edi Rama.

Dhe për të arritur qëllimin e tij, përdor Ervin Salianjin.

Zgjedhjet për PD-në e Korçës, u zhvilluan një ditë më parë, dhe fitues i garës doli as më pak e as më shumë, por ?kamikazi? i ministrit të Edi Ramës.

Pra, fitues u shpall Devis Osmani, me 527 vota, dhe pas tij u rendit Ledina Aliolli me 281 vota.

Pra, ish sekretari i degës, një nga mbështetësit kryesorë të Andrea Manos, ortakut dhe mikut të Niko Peleshit do i besohet dega e PD në Korçë.

Pra, dy kandidatët kryesorë të garës për drejtimin e PD-së së Korçës, Devis Osmani dhe Ledina Aliolli, ishin të mbështetur nga Lulzim Basha dhe ministri i Edi Ramës, Niko Peleshi, i cili kërkon të marrë kontrollin e opozitës, në Korçë.

Në të dyja rastet, Peleshi është i fituar. Në rast se do e merrte drejtimin Ledina Aliolli, Peleshi do ishte i fituar duke pasur përballë një kandidate të dobët, që vetëm garon, por asnjëherë nuk fiton.

Dhe në rastin e Osmanit, Peleshi do ketë përballë ?kamikazin? e tij.

Por, Lulzim Basha nuk u mjaftua vetëm me degën e Korçës. Një ?skenar? i ngjashëm ka ndodhur edhe në Devoll, ku fitues u shpall Elvis Hajdërlli, ?kamikazi? i deputetit të Lulzim Bashës, Bledion Nallbati.

CNA.al, ka raportuar më parë ky i fundit, ndëryri në procesin zgjedhor, ku sipas burimeve mësohet se ai ka marrë 200 karta anëtarësie nga selia, i ka mbushur dhe i ka shpërndarë për të zgjedhur kryetar njeriun e tij.

Elvis Hajdërlli, i cili u zgjodh kryetar i PD në degën e Devolli përmes një procesi të falsifikuar, është miku më i ngushtë i Bledion Nallbatit.

Elvis Hajdërlli ka mbajtur poste kyçe. Me një emër të ndryshuar, ai ka qenë doganier në Doganën e Kapshticës. Po ashtu, gjatë kohës që shoku i tij, sot deputet Bledion Nallbati ka qenë kryetar Bashkie, Hajdërlli ka mbajtur postin e drejtorit të Ujësjellësit në Devoll. (Lexo këtu)

Pra, është e qartë se Rilindja po tenton të marrë nën kontroll PD-në e Korçës, ndërsa Lulzim Basha edhe i dorëhequr duket se po ndihmon socialistët duke mos lejuar ringritjen dhe ribashkimin e demokratëve./ CNA.al 

Deputetët e Lulit në aksion/ Tentojnë të shkatërrojnë zgjedhjet e PD në Korçë e Devoll

Kamikazi i deputetit zgjidhet kryetar i PD-së Devoll/ Denoncimi i juristes për ish doganierin

Zbulohet skenari/ Basha çon Salianjin, të marrë peng PD-në e Korçës

Niko Peleshi nxjerr kandidatin e tij për PD-në e Korçës

CNA.al e paralajmëroi/ Kamikazi i Niko Peleshit kryeson garën e PD-së në Korçë

Një ?Trëndelinë? për PD-në e Korçës

Lajmet e fundit nga