LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Agim Nesho kritika Yuri Kim/ “Shkoi shumë larg, ndërhyri jashtë kompetencave”

25 Prill 2022, 20:58, Politikë CNA

Diplomati Agim Nesho, ka kritikuar mbrëmjen e sotme qëndrimet e mbajtura nga ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Nesho deklaroi në emisionin ‘Çim Peka Live’ se Kim ka shkuar jashtë kompetencave të saj me ndërhyrjet në sistemin e drejtësisë dhe në brendësinë e sistemit demokratik.

Sipas tij, ndërhyrjet e ambasadores Kim po bëjnë që Shqipëria të rrëshkasë nga demokracia.

?Ka shkuar shumë larg. Ndërhyrje e brendshme brenda një sistemi demokratik. Ata zyrtarë që kanë marrë një politike në një moment të caktuar rreth Shqipërisë duhet të dëgjojnë zërin e qytetarëve shqiptarë.

Format e peticionit, çdo formë tjetër peticioni apo ato që ja keni përplasur në fytyrë ambasadores, duhet të ketë një reflektim.

Nuk është çështja vetëm e ecurisë së Shqipërisë që po shket nga demokracia, po një problem që vetë Amerika në të ardhmen do ballafaqohet me problemin e sektit Rama. Duhet ta përkrahim peticionin?, theksoi diplomati./ CNA.al

Lajmet e fundit nga