LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Jemi në rrezikun e zhdukjes së demokracisë”/ Paloka: Rama do ta shndërrojë PD në kërpëratën numër 2

26 Prill 2022, 16:24, Politikë CNA

Deputeti i PD dhe anëtari i Komisionit të Rithemelimit Edi Paloka ka folur për situatën në kampin blu, ndërsa ka deklaruar se kryeministri Edi Rama kërkon të ketë një opozitë që i miraton gjithçka që ai do.

Paloka në një intervistë për Syri Tv tha se PD ndodhet në rrezikun e zhdukjes së demokracisë, ndërsa shton se deputetët tashmë duhet të vendosin për fatet e tyre.

?Vetë Rama e ka përcaktuar se kush duhet të jetë opozitë e përshtatshme për ta. Kjo është një marrëveshje e heshtur, e pranuar nga të dyja palët. Që Rama kërkon opozitën që do, kërpëratën numër 2.

Rama kërkon një opozitë që të votojë çfarë do gjejë që ai kërkon.

Aq e rrezikshme sa rezultoi kërpërata numër 1, që miratoi Rama çfarë dëshironte, kaq e rrezikshme është edhe kërpërata 2.

Ne jemi në rrezikun e zhdukjes së demokracisë. Sot deputetët janë të zotët e vetes të vendosin, duan ti bashkohen grupit të deputetëve dhe të ndjekin ata që i kanë votuar për të qenë deputet, ose të bëhen pjesë e kërpërata numër 2.

Që para 6 marsit, së bashku me Sali Berishën, u kemi kërkuar që ti bashkohen bazës, atyre që i kanë votuar. Një pjesë ardhën, një pjesë janë ende e lëkundur dhe shtojnë kërkesat përditë, ndoshta e shikojnë si mënyrë përfitimi. Disa e kanë kthyer në një pazar?, tha Paloka./CNA.al

Lajmet e fundit nga