LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Butrinti me koncension me marrëveshje sekrete”/ Ministrja e Ramës kapet “mat”

26 Prill 2022, 12:51, Politikë CNA

Mbledhja e sotme në Komisionin Parlamentar të Edukimit, ku ishte duke raportuar ministrja e Kulturës, Elva Margariti është shoqëruar me debate të forta.

Kjo, pasi deputetja e PD, Ina Zhupa denoncoi dhënien me koncesion të Butrintit.

Zhupa tha se Butrinti, një trashëgimi kulturore dhe pasuri kombëtare po jepej me një marrëveshje sekrete dhe nga i njëjta ministre, e cila me një ?copë letër?, kishte dhënë edhe Teatrin Kombëtar.

Pas debateve të forta, Zhupa i hoqi mikrofonin ministres Elva Margariti, e cili kishte ardhur me ekipin e saj, përfshirë juristin e fondacionit privat.

Ndërkohë, pas debateve në Komision, deputetja Zhupa ka bërë një reagim në rrjetet sociale, ku thekson se ajo si deputete nuk do të marrë pjesë në një marrëveshje që jep me koncesion sekret Bitrintin.

?Butrinti me koncension me marreveshje sekrete!

Une si deputete relatore e komisionit te edukimit, nuk marr dot marreveshjen sekrete qe jep Butrintin nuk dihet se kujt!

Ne fakt po te shikoni kalendarin e kuvendit kane vendosur komision pergjegjes ate te ekonomise!

Pse kjo shkelje??

Sepse kane vendosur qe Marreveshje qe ne duhet te miratojme pra ajo midis fondacionit dhe ministrise te jete SEKRETE!

Nderrimi i komisioneve eshte bere me qellimin e vetem se vetem kryetari i komisionit pergjegjes mund ta kete marreveshjen!! Komisioni i Edukimit drejtohet nga opozita, ai i ekonomise nga Shalsi!

Per kete i kam drejtuar nje kerkese Kuvendit!

Nuk mund te behesha pjese e fasades ne komisionin e edukimit sot!

Kerkoj marreveshjen; aktet e fondacionit (akt themelimi, statut); si eshte perzgjedhur personi privat; cilat kane qene kriteret, procedurat; cila eshte eksperienca e tij ne administrimin e pasurive kulturore; si do te ndahet fitimet?

Kerkojme kontraten e sponsorizimit te lidhur me studion ligjore “Tashko&Pustina”.?-shkruan Ina Zhupa./CNA.al

Tensione në Komisionin e Edukimit/ Zhupa i heq mikrofonin Margaritit

Lajmet e fundit nga