LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Taulant Balla si Lulzim Basha/ "Të ikë Berisha"

26 Prill 2022, 09:52, Politikë CNA
Taulant Balla si Lulzim Basha/ "Të ikë Berisha"

Kreu i grupit parlamentar të PS-së ka ripërsëritur se nëse ish kryeministri Sali Berisha vjen në krye të PD-së, nuk do të ketë bashkëpunim mes tyre, si forca politike.

Sipas të njëjtit një person që është non grata nuk mund të jetë partner.

 ?Shpallja non grata nga SHBA është shërbim që i bëhet Shqipërisë. . Në Rumani për shembull. Personat Non Grata i kanë bërë keq popullit. Sa kohë jemi aleatë të SHBA ne duhet të besojmë në faktet që kanë bindur Blinken për shpalljen e Berishës Non Grata. Që është firmosur edhe nga Biden se është përfshirë në mekanizmin e sanksioneve financiare kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ne duhet të mbështesim mekanizmat e SHBA në goditjen e korrupsionit të nivelit të lartë. Një person që është non grata nuk mund të cilësohet partner për të çuar para agjendën e integrimit të Shqipërisë. Nuk duhet të harrojnë shqiptarët se pa SHBA do kishim Kosovën e  pavarur. Nuk është qasje servilizmi por partneri real. PD mendoj që është më e madhe se Sali Berisha.? është shprehur Balla.

Me të njëjtën frymë si Lulzim Basha, Ball aka kërkuar largimin e Berishës, duke hequr paralele me rastin e Tom Doshit.

Spas Ballës, Bersha duhet të marrë shembull nga Tom Doshi i cili sot nuk është në sallën e Kuvendit.

?Ta bëjë edhe Berisha si Tom Doshi. Të japi dorëheqjen. Zoti Doshi nuk është as në sallë të parlamentit dhe as në Komisione. Berisha mendoj që duhet të mungojë përjetësisht nga salla e Kuvendit.? është shprehur Taulant Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga