LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama jep lajmin/ Do të prodhohet energji elektrike nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës

26 Prill 2022, 14:53, Politikë CNA

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nisë të prodhojë energji elektrike nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, duke e cilësuar prodhimin e energjisë elektrike si të parin projekt të këtij lloji që realizohet në vendin tonë dhe në rajon.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thotë se burimet e energjisë nga panelet diellore dhe centralet fotovoltaike lundruese janë një rrugë e re për të siguruar rezerva energjitike.

?Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nisë të prodhojë energji elektrike nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës, i pari projekt i realizuar i këtij lloji në vendin tonë dhe në rajon.

Burimet alternative të energjisë nga panelet diellore dhe centralet fotovoltaike lundruese janë një rrugë e re për të krijuar siguri dhe rezerva energjitike?, shkruan Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga