LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“500 milionë euro mbështetje” / Gjiknuri: Është një risk i madh

24 Mars 2022, 12:35, Politikë CNA
“500 milionë euro mbështetje” / Gjiknuri: Është

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Damian Gjiknuri, nga parlamenti është shprehur se qeveria ka marrë një risk të madh duke ofruar 500 milionë euro mbështetje për shtresta në nevojë.

?Nuk ka faj qeveria, as si parashikon dhe as si kontrollon dot ato që ndodhin. Qeveria po përdor financa publike për të zbutur krizën. Qeveria po i përdor të gjitha mundësit financiare. Energjia është rritur dhe është lidhur me reshjet. Është për një kohë të caktuar. Nuk të mbulon 12 muaj. Ne prodhojmë kur energjia është e lire. Nuk mungon furnizimi me energji elektrike. Edhe unë mos të jem dakord me idenë që një pjesë e kostove të shkojë tek tregu. Qeveria ka marrë një risk të madh që fatura mund të shkojë 500 milion euro. Ka dhe shpërndarje ka dhe stock borxhe. Janë pjesë e çmimit. Qeveria ka bërë dhe vendosur të ndjeke interesin publik kundër parimeve të tregut. Të harxhosh 500 milion euro mbështetje, kush e ka bërë këtë? Një pjesë e taksave shkon sigurisht edhe për të përballur këtë faturë. Këto janë mundësitë.  Po ndihmojmë pensionistët, njerëzit në nevojë?, tha Gjiknuri./CNA.al

Lajmet e fundit nga