LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Shumica nga ju kur thonë hiqni taksat shtiren"/ Ahmetaj nxjerr zbuluar deputetët

24 Mars 2022, 11:56, Politikë CNA
"Shumica nga ju kur thonë hiqni taksat shtiren"/ Ahmetaj nxjerr

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, i ka bërë thirrje opozitës që në vend të kritikave për situatën e çmimeve të  bashkohen për të përballuar sfidën.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Ahmetaj ka bërë një panoramë të taksave mbi bizneset.

?S?ka debat që çmimet janë rritur. Rusia është një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës. Çmimet janë konseguencë e konfliktit Rusi-Ukrainë.

Lufta në Ukrainë janë arsyet e rritjes së çmimeve. Është e dhimbshme për të gjithë qytetarët, por këtë gjë nuk e kanë ndaluar vende më të pasura dhe sigurisht një vend si i ynë merr masat e veta.

Po energjia elektrike, e dini që në Gjermani në raport me 2019 është rritur në 500%, nuk është shaka. Ajo që ka bërë Shqipëria kalon përtej mundësive të veta financiare.

Këtu nuk ka garë me opozitën , por me dhimbjen për të përballuar sfidën.

Sot unë e di që shumica nga ju kur thonë hiqni taksat shtiren. Janë zero taksa për biznesin e vogël, një paketë e detajuar për familjet në nevojë.

Nuk mjafton kjo?por në kohë krize ju e dini se çfarëdo të bësh nuk mjafton sidomos ajo krizë që ka gjeneruar të gjithë këtë kolaps. Dua të ju kujtoj që lufta nuk ka mbaruar?

Zhvillimet e krizës do t?i ndjekim nga afër dhe nëpërmjet bordeve të transparencës. Qeveria ruan një balancë të kujdesshme??, tha Ahmetaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga