LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Sot PD është përballë sfidës”/ Grida Duma “harron” Bashën, flet për kushte e negociata

24 Mars 2022, 12:32, Politikë CNA
“Sot PD është përballë sfidës”/ Grida Duma

Deputetja e PD, Grida Duma e cila deri në 6 Mars ishte një ndër mbështetësit më të ?zjarrtë? të Lulzim Bashës, tashmë duket se e ka ?harruar? këtë të fundit.

Së fundi në një postim në rrjetet sociale, Duma kërkon të duket se halli i saj i madh është ringritja e PD-së.

Duma del edhe kundër Alibeajt, ndërsa thekson se negociatat për bashkimin e PD nuk mund të nisin me kushtëzime.

?Sot Partia Demokratike ka sfidën të realizoje ngritjen dhe zmadhimin e saj.

Diskutimet themelore janë nisja e një dialogu të gjerë me demokratët nëpërmjet një grupi përfaqësues të të gjitha diversiteteve sot në PD.

Ky dialog dhe kjo negociatë, nuk mund të nisë me kushtëzime, kushtëzimet nuk prodhojnë negociatë, negociata prodhon pas bisedimeve dhe përplasjes së mendimeve rrethana dhe kushte të reja. Pra kushtet prodhohen nga negociata, e kundërta parakushtet nuk prodhojnë as negociatë.

Qëllimi ynë nuk është të vemë kushte që e reduktojnë mundësinë por të japim mundësinë që të prodhojmë kushtet e reja per zmadhimin e bashkimin e Partisë Demokratike.

Kushdo, si edhe unë, duhet ta thotë qëndrimin gjatë negociatës, jo ti vendosë qëndrimet mbi negociatën e palëve.

Kush nuk i frikësohet sfidës së përballimit me faktet mundet ta fitojë betejën. Kush mbyll kushtet sepse i frikësohet sfidës ngurtësohet në ngërç.?-shkruan Duma./CNA.al

Lajmet e fundit nga