LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protestat në Shqipëri/ Lubonja: Veprimet e qeverisë janë sa për tu mbyllur gojën qytetarëve

14 Mars 2022, 14:47, Aktualitet CNA
Protestat në Shqipëri/ Lubonja: Veprimet e qeverisë janë sa

Rritja e çmimit të naftës dhe produkteve ushqimore ka sjellë për gati një javë protesta në të gjithë vendin.

Lidhur me këtë reagim popullor, analisti Fatos Lubonja në një intervistë televizive u shpreh se veprimet e qeverisë, janë bërë ?sa për të mbyllur gojën?.

Ai shtoi më tej se Rama po vepron edhe tani njësoj siç bëri me studentët, kur u ngritën në protestë kundër rritjes së tarifave të studimeve.

?Pse Rama i thotë njerëzve do të dua të paguajnë dritën. Nëse jemi në hall të madh, del kryeministri dhe thotë 1, 2, 3. Në Itali s?kanë dalë njerëzit në rrugë. Qeveria duhet të jetë e gatshme për të reaguar. Është një akumulim i madh. Në Itali doli që edhe çmimi i naftës është rezultat spekulimesh më shumë. Tek ne janë këto abuzime, nuk mund të thuhet që kjo padrejtësi është krijuar dhe do të zgjidhet tani. Kjo është për t?u mbyllur gojën njerëzve. Tirana po kafshohet çdo ditë.

Siç kanë bërë me të gjithë Shqipërinë, lumenjtë. Kjo është filozofi, por që ky s?e ka ndaluar. Këta janë njerëzit që duan kryeministër të pa përgjegjshëm, për t?u sjellë në mënyrë të pa përgjegjshme. Ai po bën këtë moment ashtu siç bëri me studentët, për t?i mbyllur gojën. Ne jemi për të ngritur problemet përtej përditshmërisë. Ai bëri disa veprime, disa mund të realizohen e disa jo. Njerëzit janë në protestë, por kjo ishte e madhe e preku të gjithë?, u shpreh Lubonja./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga