LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Masakra zgjedhore’/ Çfarë i dëshmoi shqiptarëve Lulzim Basha

13 Mars 2022, 15:56, Aktualitet CNA

Në shtator të vitit që lam pas, kryetari i shkarkuar Lulzim Basha bashkë me deputetët e tij, do të kërkonin ngritjen e 3 komisioneve hetimore. Atë për inceneratorët, për çështjen Beccheti dhe për masakrën zgjedhore të 25 prillit, por ky i fundit në fakt su mblodh kurrë.

Basha donte ti provonte me çdo kusht shqiptarëve që vota e tyre ishte vjedhur, ndërsa zotohej nëpër studio televizive se do i shkonte deri në fund kësaj nisme.

Komisioni që u ngrit, do drejtohej nga Enkelejd Alibeja, ndërsa u caktuan dhe anëtarët, ku mes emrave të tjerë ishin Gazment Bardhi, Oerd Bylykbashi, Sorina Koti, Ferdinand Xhaferri, Ervin Salianji dhe Kreshnik Çollaku.

Në tre muaj hetime, do të dëshmohej lidhja mes shtetit, krimit dhe oligarkisë si një nyje në fytin e demokracisë shqiptare. Megjithatë ky komision su mblodh dhe Basha akuzoi socialistët për sabotimin e tij me argumentin se nuk kanë interes të faktojnë vjedhjen e zgjedhjeve.

E vetmja masakër elektorale  që arriti ti dëshmojë demokratëve Lulzim Basha në kaq muaj e vite, është shkatërrimi i PD nga vetë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga