LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alqi Bllako në komision/ Babai dhe vëllai i tij punuan në kompanitë e pronarëve të inceneratorëve

22 Shkurt 2022, 18:02, Aktualitet CNA
Alqi Bllako në komision/ Babai dhe vëllai i tij punuan në

Ish sekretari i Ministrisë së Mjedisit Alqi Bllako është një nga personat kyç të përfshirë në aferën e inceneratorëve.

Ai do të dëshmojë pas pak në komisionin hetimor, ndërsa pak ditë më parë dha edhe dëshminë e tij në SPAK.

Përpara dy ditësh, në Komisionin Hetimor, dëshmoi administratorja e firmës koncesionare të inceneratorit të Tiranës, Arjola Kodra, e cila është pyetur nëse pranë kompanisë koncesionare, ka qënë punësuar një familjar i deputetit socialist, Alqi Bllako.

Kodra pranoi se Edmond Bllako, babai i Alqi Bllakos ka qenë i punësuar në këtë kompani.

CNA.al përmes një dokumenti ka arritur të siguroj edhe pagën e majme që Edmond Bllako ka marrë nga inceneratori i Tiranës ku ka qenë i punësuar.

Në 16 muaj, ai është paguar 14.964.900 lekë. Këto të ardhura janë përfituar në tre mujorin e fundit të vitit 2018, në vitin 2019 dhe në janar të vitit 2020.

Por jo vetëm kaq. Vëllai i deputetit të PS ka qenë tek kompania Valtelina, brand i Lori Kafe.

Vëllai i Bllakos ka shkuar tek kjo kompani në kohën kur 51% të aksioneve i bleu Klodian Zoto, Mirel Mertiri dhe Eva Blushi.

Të gjitha këto procedura i ka ndjekur vetë Alqi Bllako.

Pra këto janë faktet dhe dokumentet që nxjerrin zbuluar Bllakon, edhe pse ish sekretari i Lefter Kokës i mohon./E.K-CNA.al

Gazetari nxjerr dokumentet/ Akuza deputetit socialist

Pse deputeti socialist (ish LSI dhe ish PD) Alqi Bllako, duhet të jetë në qeli me Lefter Kokën?

Lajmet e fundit nga