LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja “sekrete” sjell në Tiranë grupin hetimor nga Holanda/ Zbardhet takimi në SPAK

22 Shkurt 2022, 15:38, Aktualitet CNA
Dosja “sekrete” sjell në Tiranë grupin hetimor nga

Një grup hetimor nga Holanda ka qenë i pranishëm këtë të marte në Tiranë.

Siapas asaj që raporton Fax neës, mësohet se prokurori holandez ka mbërritur në vendin tonë për ekzekutimin e një letër-porosie.

Ai ka qenë i shoqëruar nga prokurori i SPAK Ened Nakuçi, i cili është edhe prokurori i çështjes.

Për Fax Neës ai është shprehur se kemi të bëjmë me një dosje tepër sekrete e cila është drejt konkludimeve përfundimtare.

Nga ana tjetër SPAK është treguar mjaft i rezervuar lidhur me hetimet e kësaj dosjeje dhe për cfarë bëhet fjalë por ajo çka mësohet është fakti se autoritetet e dy vendeve prej kohësh kanë shkëmbyer informacione duke kryer hetime të përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar dhe evidentimit dhe konfiskimit të aseteve që rrjedhin nga aktivitetet kriminale.

Bashkëpunimet me autoritete e huaja kanë qenë të shpeshta në Spak gjatë këtij viti. Vetem disa ditë më parë nga vendi ynë u larguan edhe prokurorët Belgë, të cilët janë duke kryer hetime lidhur me çështjen e ashtëquajtur ?Toyota Yaris?, ku u gjetën 3.4 mln euro./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga