LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

PS dhe PD votuan zgjatjen e afateve të vettingut/ OSBE: Keni mbështetjen tonë afatgjatë

10 Shkurt 2022, 18:44, Aktualitet CNA

Delegacioni i OSBE në Tiranë ka përshëndetur vendimin e Kuvendit për të zgjatur organet e Vetingut deri në dhjetor të vitit 2024.

OSBE në një postim shkruan se përfundimi i reformës në drejtësi është me rëndësi kyçe, teksa shton se prezenca e OSBE-së do të vijojë t?u ofrojë mbështetje të plotë institucioneve shqiptare, si dhe për zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it.

?Prezenca e OSBE-së në Shqipëri mirëpret vendimin ndërpartiak të Kuvendit për të zgjatur mandatin e institucioneve të vetingut. Kjo votë njeh faktin që Kushtetuta u përket të gjithë qytetarëve shqiptarë, dhe ne përgëzojmë konvergjencën mes opozitës dhe maxhorancës. Përfundimi i reformës në drejtësi është i një rëndësie kyçe. Është po aq e rëndësishme që të gjitha forcat politike të vijojnë në rrugën e reformës me këtë frymë respekti të ndërsjellë për të mirën e interesit kombëtar. Prezenca e OSBE-së do të vijojë t?u ofrojë mbështetje të plotë institucioneve shqiptare, në bazë të mandatit të saj dhe të bashkëpunimit tonë afatgjatë. Po ashtu, përshëndesim ngritjen e komisioneve të posaçme për reformën zgjedhore dhe atë territoriale. Prezenca mbetet e gatshme të vijojë të ndihmojë institucionet e Shqipërisë për zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it?, thuhet në njoftimin e OSBE./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga